Černého mimina jsou rozlezlá po celé Praze. První batole vůbec se ale vyjímá na dvorku městské části Prahy 3. A to díky tehdejšímu vedoucímu odboru kultury Danu Mertovi. „Praha 3 měla tenkrát plán, že se bude revitalizovat vrch Vítkov. V té době se také konala událost, kdy byla Praha hlavním městem kultury. Proto jsem oslovil Davida Černého, který měl v Praze 3 ateliér, jestli by na tuhle akci nevymyslel nějaký projekt. Právě pro památník na Vítkově,“ vysvětlil Dan Merta.

Jelikož ale památkáři projekt neschválili, rozhodlo se, že mimina změní místo a budou lézt po Žižkovské věži. „Zároveň jsme se také s Davidem domluvili, že by si městská část koupila jedno miminko do své sbírky. V té době jsme měli rok a půl založenou galerii a kupovali jsme do ní různá umělecká díla,“ doplnil Merta.

Původní batole bylo ale pouze modelem sochy, tudíž bylo z polystyrenu a sádry. Pravou plastiku dostala městská část poté, co se realizoval projekt Mimina Babies na Žižkovské věži. A to výměnou za původní model z polystyrenu. Praha 3 tehdy za sochu zaplatila 99 900 korun. „Šlo o první miminko, které bylo někde samostatné mimo vysílač. Další pak koupila sběratelka umění Meda Mládková a mimina se tak rozlezla po celé Praze,“ uvedl Dan Merta, který nyní působí jako ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Dítko ale z úřadu Prahy 3 na čas odjelo i na dovolenou. „Na necelé dva měsíce jsme v roce 2002 půjčovali plastiku zpět Davidu Černému. Ten ji posílal na výstavu v Rotterdamu, která se konala od 5. září do 31. října 2002. Poté se nám opět vrátilo na původní místo,“ potvrdila Vlasta Prokopová z odboru kultury Prahy 3.

Pokud vás zajímá, kde se mimino ukrývá, můžete se na něj podívat přímo na úřadě třetí městské části. Najdete ho na garáži dvorku. Nedaleko něj se pak v prostorách bývalého sklepa nachází i galerie. „Je na garáži, protože jsme tenkrát nenašli lepší místo. Přece jen je miminko dost velké. Chtěli jsme ho mít na dvorku, kde jsou i další sochy. A tak se hold řeklo, že poleze po garáží,“ uvedl Merta.

Kromě batolete tak na zprvu obyčejném dvorku úřadu můžete najít i další umělecké poklady. Přes celou zeď jednoho z domu se tak tyčí už skoro 20 let malba Tajemství od Igora Korpaczewského. Dvorek také střeží typická socha Olbrama Zoubka s názvem Strážce. Sochař a grafik Karel Nepraš zase pro městskou část Prahu 3 vytvořil takzvaný Patník. Na všechna umělecká díla ale dohlíží z výšky garáže obrovské černé mimino.