Postup oddlužení je jednoduchý. Dlužník se musí ozvat příslušnému exekutorovi a zaplatit základní dluh, takzvanou jistinu, a poplatek 908 korun. Zbývající částka a úroky mu budou odpuštěny.

V Praze se počet dlužníků odhaduje na desítky tisíc, v celém Česku jich je přes sedm set tisíc, kteří celkem mají přes čtyři miliony exekucí. Není výjimkou, že jeden člověk dluží na více místech.

„Je to obrovská šance na nový začátek bez dluhů. Řada dlužníků se totiž nedokáže vymanit z dluhové pasti, protože původní dlužná částka mnohonásobně narostla kvůli nemravně vysokému příslušenství a nákladům exekuce. Za Prahu chceme udělat vše pro to, aby se o této šanci dozvědělo co nejvíce lidí, kterých se to týká,“ uvedla radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (STAN).

Ilustrační foto.
Pražští pejskaři si kvůli centrálnímu registru psů připlatí

Magistrát ve spolupráci s organizací Člověk v tísni spouští rozsáhlou informační akci, lidé mohou volat na bezplatnou infolinku, o oddlužení se dozvědí také z letáků v tramvajích, autobusech a v prostorách metra.

Mimořádná příležitost je součástí novely zákona o exekucích a týká se dlužníků, které stíhají exekutoři kvůli pohledávkám vůči státu, obcím a jejich organizacím, nikoli však vůči bankám a soukromým firmám.

Dlužníci by neměli s řešením dlouho otálet. „Nenechávejte to na poslední chvíli. Bude tam vždy zpoždění a to se bude zvětšovat, jak se budou kumulovat žádosti,“ poznamenal zastupitel a poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Za jízdu na černo jsou stovky tisíc exekucí

Nejvíce exekucí proti lidem vede Dopravní podnik hlavního města Prahy, který od roku 1993 eviduje na 173 tisíc exekucí. Jistinu budou moci dlužníci uhradit přímo v pokladně centrálního dispečinku.

„Problematiku jsme zdědili po našich předchůdcích. Uvědomujeme si, jakou obrovskou příležitost lidé s exekucemi mají, co nejvíce z nich by ji mělo využít. Zároveň s Člověkem v tísni spolupracujeme na prevenci vzniku dalších dluhů,“ vysvětlil náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Další dluhy lidé nasekali například neplacením za odvoz odpadu, za energie nebo za nájem v obecním bytě. Podle Marvanové jen na nájemném městu dluží 174 milionů korun.

Jejich věřiteli jsou v hlavním městě Pražské služby, Pražská plynárenská Holding, Pražská energetika Holding nebo Trade Centre Praha. Lidé také často dluží zdravotním pojišťovnám.

Legendární sousoší Rodina se vrátilo na své původní místo před obchodním centrem Atrium Flora.
PODÍVEJTE SE: Rodina se vrátila zpět na Floru. Ve vyhnanství byla 21 let

Některé městské části nyní budou své dlužníky aktivně vyhledávat. „U městských částí jde nejčastěji o nájemné z nebytových prostor, to naskakuje nejrychleji. Pro vykoupení z dluhového otroctví pro ohrožené rodiny náš odbor zřídí speciální sbírku,“ oznámil starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

Podle organizace Člověk v tísni si exekutoři při vymáhání dluhů mnohdy zákon ohýbali, jak se jim hodilo. „Rád bych apeloval na to, aby exekutoři najatí pražskými firmami dodržovali zákon, protože z praxe vidíme i příklad, kdy exekutor požaduje po dlužnících dvojnásobné náklady,“ uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni.

K jedinečné možnosti zbavit se finančních závazků vyzval zadlužené Pražany i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Dluhová spirála bohužel trápí až příliš velké množství českých domácností a ty se v důsledku toho ocitají mimo systém. Milostivé léto je pro ně příležitostí, která jim může znovu otevřít dveře k normálnímu životu,” dodal Hřib.

Telefonní číslo na bezplatnou informační linku je 800 100 000.