S přípravami pomáhali prezidentské kanceláři příslušníci Hradní stráže, kteří se postrali rovněž o hudební doprovod. Vojáci tentokrát drželi v rukách místo zbraní zapalovače. Podle novinářů na místě organizátoři přilepovali jednorázové plastové kelímky na hradní nádvoří páskou, aby je nepřevrhl vítr. Pro jistotu byly nachystány rovněž hasicí přístroje.

Zapálení svíček za oběti covidu na Pražském hradě
Na Pražském hradě uctili památku obětí covidu. Lidé zapálili na 30 tisíc svíček

„Setkáváme se dnes, abychom vyjádřili úctu téměř třiceti tisícům mrtvých, kteří zemřeli kvůli koronaviru. Za smrt některých z nich odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně. Věřím, že jsme si z toho s pokorou, která bez výjimky patří nám všem, vzali poučení,“ pronesl prezident Zeman, než první svíčku zapálil. V doprovodu ženy Ivany a dcery Kateřiny a s pomocí bodyguardů při minutě ticha vstal z invalidního vozíku.

Během večera postupně sociální sítě začala zaplňovat kritika celého aktu. Někteří poukazovali na to, že se „svíčkovou pietou“ za oběti koronaviru přišel Hrad až jako druhý po spolku Milion chvilek, který už na začátku jara pokreslil dlažbu Staroměstského náměstí tisícovkami křížů. V centru Prahy díky tomu vzniklo spontánní pietní místo.

Smlouva je nečitelná

Prezidentovi odpůrci navíc komentují jako „neekologické“ a „nedůstojné“ umístění 30 tisíc svíček do jednorázových plastových pivních kelímků. „Pieta po zemanovsku,“ napsala například na Facebooku Jana Plavec. V podobném duchu kritizovala pondělní akci také ekologická organizace Greenpeace.

Otázkou zůstává, proč hradní úředníci nesehnali při této příležitosti hřbitovní svíčky, které chrání před požárem i před vytečením vosku. Daly se nejspíš použít také zavařovací (či jiné) sklenice.

Pietní místo za oběti covidu vzniklo na Staroměstském náměstí v Praze.
Křížky zaujaly i v zámoří. Na „Staromáku“ truchlící přidávají vzkazy a modlí se

Podle organizace Hlídač státu navíc smlouva na 30 tisíc kusů svíček za 128 tisíc korun, kterou Správa Pražského hradu uzavřela s firmou Krab Brno, není v registru čitelná, což by mohlo být porušením zákona. „Kelímky zatím ve smlouvách nevidíme,“ dodal Hlídač státu ve twitterové diskuzi.

K dotazům na protipožární ochranu napsal mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, že o zajištění akce se postaral speciální Hasičský útvar ochrany Pražského hradu, který spadá přímo pod hasičský záchranný sbor – a tedy ministerstvo vnitra vedené vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD).

Zeman a spol. každopádně poskytli „munici“ kvůli zkrouceným plastovým kelímků nejen kritikům, ale především se zase projevil smysl pro humor českého národa. Začaly se množit vtipy, koláže a žertovné glosy. Někoho napadlo při pohledu na přípravy, zda se na Pražském hradě nebude konat soutěž v hospodské hře „beerpong“.

Humorista TMBK využil fotku pomačkaných kelímků s hořícími svíčkami k parafrázi na slavnou komedii Pelíšky, kde se podobně zdeformovaly plastové lžičky z NDR v horké kávě. „Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z Hradu chybu?“ ptá se v koláži herec Jiří Kodet, jenž ztvárnil postavu antikomunisty Jindřicha Krause.

Důstojná a jímavá realita

TMBK také vytvořil obrázek svíčkové, která je naservírovaná v plastovém půllitru, s popiskem „hradní svíce“. Objevil se rovněž vtip, který využil dílo hudebního skladatale Bedřicha Smetany – „Má plast“.

Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře, ovšem napsal, že ke zkroucení kelímků nedošlo vinou vysoké teploty, ale lidé se je tím snažili chránit před větrem, aby svíčky uvnitř nezhasly. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček označil na sociálních sítích kritiky a komentátory jako „mainstreamovou dezinformační scénu“. 

Kontroly před vstupem do Pražského hradu pokračovaly.
Policie obnovila kontroly na Pražském hradě. Magistrát glosoval Cimrmanem

„Zveřejní jednu fotografii s pokrouceným obalem na svíčky. Snímek začne šířit na sociálních sítích. Dezinformační média zkritizují pietu na základě jedné fotografie. A pak máte realitu, která byla důstojná a jímavá,“ napsal Ovčáček k večerním snímkům z hradního areálu.