Happening nazvaný Million Marihuana March se letos v Praze konal potřiadvacáté. V čele průvodu, který prošel z Karlova náměstí přes Václavské náměstí, Příkopy i Staroměstské náměstí, jel alegorický vůz spolku Legalizace.cz s nápisem "Dyk jsou to jen bylinky". Demonstranti třímali transparenty "Nejsem fetka, lepší konopí než řepka", "Nevykrádám banky - jen rád hulím skunky", "Konopí je lék", "Díky konopí nepřežívám, ale žiju" či "Svobodu všem konopným vězňům".

Ačkoliv pořadatelé doporučili účastníkům, aby kvůli anticovidovým opatřením ministerstva zdravotnictví přišli s rouškami, v zástupu si dýchací cesty chránilo minimum lidí. V průvodu převažovali mladí, většinou skupinky kamarádů nebo páry. Mezi nimi se pohybovali mladíci, kteří rozdávali cigaretové filtry nebo časopisy zaměřené na pěstování konopí.

Vodičkovou ulicí prošel průvod krátce po půl druhé. Policisté zde zhruba na čtvrt hodiny zastavili dopravu v obou směrech. Přestože jsou v sobotu intervaly delší, u zastávky Václavské náměstí se vytvořila docela "slušná fronta" tramvají. Ale nikdo z čekajících cestujích z toho žádný problém nedělal.

Na průběh demonstrace dohlížely desítky pořádkových policistů a strážníků a také antikonfliktní tým, žádné větší problémy však řešit nemuseli. Nejdramatičtější okamžik nastal ve chvíli, kdy alegorický vůz nemohl Na Příkopech projet kvůli oboustranně zaparkovaným vozidlům.

Vyvraťme mýty minulého století

Organizátoři akce při jejím zahájení uvedli, že chtějí "vyvracet nesmyslné mýty minulého století". Po státu požadují legalizaci konopí nejen pro potřebu léčby, ale "zejména pro osobní potřebu všech dospělých lidí". Legalizace podle nich nepovede k nárůstu mladistvých uživatelů a může významně přispívat do státního rozpočtu, a pomáhat tak financovat i preventivní protidrogové programy.

Při zastávce ve spodní části Václavského náměstí vyzvali, aby účastníci pochodu přesvědčili lidi ve svém okolí, aby volili Pirátskou stranu, ODS nebo STAN, což jsou strany, které přislíbily legalizaci konopí podpořit.

Pořadatelé také vyzvali k podpoře konopného aktivisty Dušana Dvořáka, který byl letos v únoru pravomocně odsouzen na tři roky do vězení a prostějovský soud bude zanedlouho projednávat další jeho skutky. Podle nich nelze dopustit, aby lidé dostávali za pěstování konopí "nesmyslně vysoké tresty, mnohdy vyšší než za násilné trestné činy".

Pod vrbami s policisty

Po hodině a půl chůze v rytmu reggae či techno hudby došli účastníci na Klárov, kde akci spontánně rozpustil prudký liják. Demonstranti se před provazy deště svorně schovávali pod korunami vrb společně s policisty.

Pochody za legalizaci konopí se pravidelně uskutečňují ve stovkách měst po celém světě. Cílem akce je podle organizátorů poukázat na zastaralou a neefektivní legislativu, nabídnout možná řešení a představit možnosti využití konopí v průmyslu.