VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stovky milionů zachraňují pražská hřiště

Praha - Polovina z 12 000 dětských hřišť zmizela za pět let zČeska. Metropole je výjimkou, ale za cenu obrovských dotací.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Nová hřiště si oblíbili nejen ti nejmenší, ale například i náctiletí.Foto: Ivan Babej

Stovky milionů korun investovala Praha do rekonstrukce a výstavby dětských hřišť. Jen díky tomu je výjimkou z celorepublikového trendu. Z Česka totiž zmizela za posledních pět let polovina z tehdejších dvanácti tisíc dětských hřišť. Nevyhovovala současným normám. V hlavním městě je ale trend opačný.

V Praze 1 až 15 je v současné době 713 hřišť, z nichž jen asi šest desítek neodpovídá přísným evropským normám. Většinou se však jedná pouze o drobné nedostatky, takže hřiště nebude nutné odstranit. Vyplývá to z průzkumu Deníku mezi patnácti městskými částmi.

„Od roku 1990 Praha 1 investovala do rekonstrukce stávajících a výstavby nových dětských hřišť a sportovišť téměř padesát milionů korun,“ řekl Deníku Filip Dvořák, radní pro územní rozvoj první městské části. Podobně jsou na tom další městské části. Také ony podle zjištění Deníku investují mnohamilionové částky do oprav dětských areálů.

„Normy EU dramaticky zdražily celý provoz hřišť. Musí se vést deník, kontrolovat úklid a podobně. Jen běžná údržba hřiště, jako je výměna písku, hrabání nebo jeho desinfekce, stojí na třicet hřišť přibližně milion korun,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí Prahy 8 Martin Cibulka, s čím se provozovatelé hřišť musejí potýkat.

Evropská nařízení také například zakazují dříve rozšířené prolézačky v podobě kovové zeměkoule.

#nahled|https://g.denik.cz/63/52/info_hriste_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/63/52/info_hriste.jpg|Z šesti tisíc dětských hřišť V ČR normám nevyhovuje 29 procent.#

A jak jsou na tom s opatřeními další městské části? Například Praha 12 loni vyčlenila na obnovu dětských hřišť 7,5 milionu korun, které dostala jako dotaci od magistrátu. „Ze sedmi a půl milionu bylo obnoveno 8 hřišť, herní prvky byly doplněny na 7 hřištích a oplocení bylo obnoveno na 6 hřištích. Do té částky se ale nepočítá údržba, ta nás stojí 400 až 450 tisíc korun ročně,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Prahy 12 Milena Ježková.

„Letos dosáhne počet dokončených dětských hřišť čísla 57, z celkového počtu 65 schválených. Osm nevyužívaných a nadbytečných dětských hřišť bude za dva miliony korun přeměněno na veřejnou zeleň,“ sdělil za Prahu 11 mluvčí Josef Škvor.

Nemalé částky do údržby hřišť investuje i Praha 13. „Jen podzimní akce, při níž byla hřiště vybavována novými herními prvky, stála milion korun. Na šesti hřištích přibylo zhruba čtrnáct atrakcí,“ řekl Radovan Tůma z radnice městské části Praha 13. Herní prvky nejsou lacinou záležitostí – komplikovanější prolézačka může přijít i na čtvrt milionu korun.

Vznikají i nová

Vedle rekonstrukcí a rozšiřování staví některé městské části zcela nová hřiště. Tak je tomu například na Praze 8. „Před koncem loňského roku jsme vybudovali nové hřiště v ulici Libišská v Kobylisích, radnici stálo 1,9 milionu korun. Chystáme se rekonstruovat další čtyři dětská hřiště včetně parku Kaizlovy sady, jehož součástí bude i dětské hřiště a na které budeme usilovat o grant Evropské unie,“ řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Nová hřiště vznikají i ve třetí městské části, například v parku Rajská zahrada, kde po jeho dokončení budou tři. Kvůli nedostatku místa vznikají i ve vnitroblocích.

Pozitivně stav pražských hřišť vnímají i maminky, některé z nich ale mají jinou obavu. „Hřiště jsou v dobrém stavu, ale děsím se, kolik dětí tu bude na jaře. Loni i letos se jich narodilo hodně a bojím se, že tu bude hlava na hlavě. Hřišť je tu v okolí málo, pro tuhle zástavbu to nestačí,“ řekla při nedávném testu Deníku maminka Lucie Benešová z Prahy 2.

Rušení hřišť? Jen když je důvod

„Hřiště v naší městské části jsou atraktivní, proto se domnívám, že jistý přetlak na nich bude. Snažíme se s tím ale bojovat jejich rozšiřováním, letos by se měla například stihnout rekonstrukce a rozšíření hřiště v Riegrových sadech. Chystáme se i na rekonstrukci Folimanky nebo hřiště U Vodárny. V budoucnu bychom chtěli prosadit hřiště i na Karlově náměstí,“ uvedl Karel Chramosil, radní městské části Praha 2.

Snaha hřiště udržovat a rekonstruovat ale neznamená, že by se v Praze žádná nerušila. „V minulosti byla zrušena například ta hřiště, která si postavili lidé svépomocí. To se dělo před rokem 1989 celkem běžně, několik rodičů se domluvilo, postavilo dětem hřiště, děti odrostly a hřiště na místě zůstalo, i když ho už nikdo nevyužíval,“ řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Kolik je hřišť v městských částech?

Praha 1 – 10 dětských hřišť a 2 sportoviště, z toho 3 dle norem EU, 5 drobný nedostatek – je plánováno odstranění, 2 prochází nyní rekonstrukcí

Praha 2 – 10 dětských hřišť, všechna odpovídají normám

Praha 3 – cca 30 hřišť

Praha 4 – 109 dětských hřišť, probíhají opravy části z nich

Praha 5 – 54 dětských hřišť, všechna odpovídají normám

Praha 6 – 81 dětských hřišť, z toho 15 neodpovídá nebo ne zcela odpovídá normám

Praha 7 – 3 dětská hřiště + 1 dětský koutek, všechna odpovídají normám

Praha 8 – 27 dětských hřišť, chystá se rekonstrukce 4 hřišť

Praha 9 – 50 dětských hřišť, chystá se rekonstrukce 2 hřišť

Praha 10 – 90 dětských hřišť, 2/3 splňují všechny požadavky, u zbytku se dolaďují drobné nedostatky

Praha 11 – 57 dětských hřišť bude letos zrekonstruovaných

Praha 12 – 65 dětských hřišť, 1 neodpovídá normám

Praha 13 – 80 dětských hřišť, všechna odpovídají normám, z toho cca 10 čeká obnova

Praha 14 – 32 dětských hřišť, všechna odpovídají normám

Praha 15 – 15 dětských hřišť, všechna odpovídají normám

(Martin Jedlička)

7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Číšník, servírka 35 000 Kč

Kavárna Praha1 Do kavárny v atraktivním lokalitě v centru Prahy přijmeme spolehlivé kolegy - kolegyně na pozici číšník, servírka. Zajímavé platové ohodnocení, férové jednání, přátelské prostředí. Uvítáme příjemné vystupování, pozitivní přístup k zákazníkům, dobrou náladu.

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Počernická 257, Radonice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 776 383 333, , Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Penlirin s.r.o. - radonice, Počernická, č.p. 257, 250 73 Jenštejn. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Poděbradská 606, Jirny, , Prvotní kontakt:, - tel.: 734 145 246, - osobně na adrese V Domově 1699/18, Praha 3, , Upřesňující údaje:, - pomocné práce ve výrobě, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Investprom eu s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 606, 250 90 Jirny. Informace: Stepan Lavryshyn, +420 734 145 246.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zásah složek IZS při zřícení stropu v Mikulandské ulici.
1 23

V době pádu stropů domu v Mikulandské bylo na staveništi 45 lidí

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT