Schváleno. Další podporu pro přípravu letní olympiádu v Praze udělili městští zastupitelé. Praha olympijská dostane skoro 11 milionů korun na další provoz.

Propojení firem

„Kdybychom soutěžili o iracionálnější projekt, tento by vyhrál,“ sdělila v diskuzi zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Podle ní je navíc velmi pochybné, že Praha olympijská financuje projekty, které vznikly dříve než samotná společnost. Jako příklad uvedla ekonomickou studii z roku 2004.

„Dále je podivné, že firma Q and K je příjemcem peněz od Prahy olympijské, měsíčně si účtuje 120 tisíc korun a Karel Tejkal je jedním z jejích společníků,“ uvedla Kolínská skutečnost, která je podle ní minimálně v rozporu s dobrými mravy.

Peníze na minulé dluhy

Podle zastupitelky Jany Ryšlinkové (SNK-ED) by se organizace Praha olympijská měla zrušit a její vedení propustit.

„Nevíme, proč se po nás žádají další peníze, když společnost udělala samé dluhy. Těch necelých 11 milionů korun je převážně určeno na již utracené peníze v roce 2008,“ rozčilovala se zastupitelka Ryšlinková s tím, že finance jsou potřebnější v jiných oblastech tělovýchovy, v níž milion korun může výrazně pomoci třeba handicapovaným sportovcům.

Pochybné úspory

Tisk, který včera zastupitelé schvalovali, neobsahoval podle Jiřího Witzanyho (SNK-ED) čísla, která by vyjadřovala, kolik peněz a za co společnost Praha olympijská utratila. „Pražané nepotřebují tribuny na megalomanské akce, ale sportoviště,“ dodal Witzany.

Podle primátora Pavla Béma (ODS) obecně prospěšná společnost Praha olympijská ale potřebuje pochvalu. „Z původně rozpočtovaných 100 milionů korun utratila pouze jednu čtvrtinu. Jednoznačně se prokázalo, že Praha olympijská přináší efekty. Máme spoustu studií o využití sportovišť, a to nejen v Praze. Víme, jak využít lokality Letňan, Strahova a Bubnů,“ obhajoval Bém myšlenku uspořádat v Praze olympiádu.

Komorněji. Nejdříve za dvanáct let

Za dva roky utratila Praha olympijská 70 milionů korun. V následujícím roce čeká na volbu vedení Českého olympijského výboru. „V říjnu 2009 bude zvoleno kandidátské město na pořadatelství her v roce 2016. Čeká nás analytická práce, budeme sledovat, jak se kandidátská města pro pořadatelství letních her v roce 2016 chovají a jaké nakonec bude vybráno,“ sdělil budoucí náplň práce Karel Tejkal, který má ve společnosti Praha olympijská na starosti marketing.

Dá-li Mezinárodní olympijský výbor přednost komornímu projektu, může mít podle něj Praha šanci uspět v roce 2020 nebo 2024.