Spory kolem kanalizace

„Součástí stavby je totiž kanalizace, která odvádí dešťovou vodu do posledního z Milíčovských rybníků. Je tedy zřejmé, že voda do ostatních nedoteče a hrozí jejich vysychání,“ zdůraznil opoziční zastupitel Jiří Krautwurm (SZ).

Podle Zdeňka Kvítka z občanského sdružení Hezké Jižní Město se tak vyjádřila i Inspekce životního prostředí. „Potvrdili, že navržená kanalizace by mohla vést k vyschnutí rybníků,“ řekl Kvítko Deníku.

S tím ale rozhodně nesouhlasí ani odbor výstavby z Prahy 11, který povolení udělil, ani firma Skanska, která stavbu realizuje.

„Zajistíme takové řešení likvidace dešťových vod, které odsouhlasily orgány státní správy. To zaručí, že nedojde k ohrožení kvality vody v soustavě Milíčovských rybníků,“ sdělil Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.

Pokud by toto firma nedodržela, hrozí jí podle Václava Berouška z Inspekce životního prostředí pokuta v rozpětí od desítek tisíc do milionů korun. Podle Krautwurma jde o důsledek toho, že k projektu nebyla vypracována studie vlivu na životní prostředí EIA. Podal proto odvolání k magistrátu. Ten ale odvolání zamítl a shodně s Prahou 11 tvrdí, že EIA není potřeba.

Místní opozice se obrátila na starostu jedenácté městské části Dalibora Mlejnského (ODS), aby prověřil postup společnosti Skanska a vyjádřil se k němu.

Další výhrady opozice

Kromě problému s kanalizací opozice upozorňuje i na to, že developer už zahájil práce, aniž by ovšem měl v ruce pravomocné stavební povolení.

„Na to, co se tam teď děje, Skanska samozřejmě povolení má. Zatím budují pouze přípojky. Mohu se maximálně zeptat na odboru výstavby, jestli je to stavební povolení právně v pořádku. Odpovědí mi, že je, a s tím já pak nic neudělám,“ vyjádřil se k žádosti opozice starosta Prahy 11 Mlejnský.

Podle Šucha Skanska počítá s tím, že odvolání místních obyvatel proti stavbě se brzy vyřeší a stavební povolení nabude právní moci.

Severní část milíčovského sídliště, která se nyní začíná budovat, chce společnost Skanska rozšířit ještě o jižní a také východní čtvrť. Ty mají čítat 36 bytových domů. Na ně zatím stavební povolení nemá, v současnosti se teprve zpracovává studie EIA.