Podle některých kritiků byla zakázka předražená. Předpokládaná hodnota tendru byla 13,2 miliardy, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší.

„Dal jsem pokyn ke zrušení tohoto tendru,“ řekl radní Radek Lohynský (ODS), který má nyní tuto problematiku na starosti. Zrušení tendru komisi doporučil posudek, jehož zpracování si zadala. Zakázku dlouhodobě kritizovala také TOP 09, která se dnes dostala do vedení hlavního města.

Primátor s výší nabídky nesouhlasí

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil tendr za jednu z možných příčin rozpadu dosavadní koalice v hlavním městě. V úterý novinářům řekl, že s výší nabídky nesouhlasí.

Do dlouho připravovaného tendru se přihlásila tři konsorcia služeb. Nejlevnější nabídku podalo Sdružení Čistá Praha s částkou 16,396 miliardy korun bez DPH. Ve sdružení se spojily firmy Pražská odpadová a.s., Pražské služby a.s. a AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Pražské služby byly přitom dopředu označovány za hlavního favorita zakázky.

Další nabídky sdružení A.S.A. – svoz Praha je za 16,821 miliardy a Sdružení Marius Pedersen Group za 16,932 miliardy.

Ve sdružení A.S.A. se spojilo šest firem, všechny jsou majetkově propojené se společností A.S.A. International Environmental Services GmbH. Sdružení Marius Pedersen Group tvoří celkem 14 firem z celé České republiky, ve kterých má většinový podíl společnost Marius Pedersen a.s.

Výběrové řízení na svoz a další nakládání s pražským komunálním odpadem vyhlásil magistrát letos v červenci, firmy se do něj mohly hlásit do konce října. Vítěz tendru by se měl starat o veškerý komunální odpad na území hlavního města od roku 2012 do konce roku 2021.

Jako opoziční zastupitel tendr kritizoval Pavel Richter (TOP 09), který by měl být v nové radě náměstkem pro infrastrukturu. Pražská odpadová, která je součástí sdružení Čistá Praha, podle něj byla založena pouze několik dnů před přihlášením do soutěže a nemá žádné zkušenosti. Lidovým novinám řekl, že vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru.

Firmy AVE CZ i Pražské služby jakékoliv podezření odmítají s tím, že Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce.

Odpadový tendr rozčeřil situaci na pražském magistrátu

Informace o tendru na nakládání s komunálním odpadem v Praze, který bude zrušen:

- Výběrové řízení vyhlásil magistrát letos v červenci. Protože v září byla upřesněna zadávací dokumentace, termín pro přihlášky se prodloužil do konce října. Vítěz tendru se měl starat o komunální odpad na území hlavního města od roku 2012 do konce roku 2021.
- Praha počítala s hodnotou zakázky 13,2 miliardy korun. Do soutěže se přihlásila tři konsorcia. Nejlevnější nabídku 16,4 miliardy korun bez DPH podalo sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová a.s.
- Tendr dlouhodobě kritizovala TOP 09, která se dnes dostala do vedení hlavního města. Podle Lidových novin provázejí výběrové řízení podezřelé okolnosti. Pražská odpadová a.s., která je součástí sdružení Čistá Praha, disponuje jen dvoumilionovým kapitálem, nemá zkušenosti a podle zápisu v obchodním rejstříku vznikla 21. října – necelé dva týdny před otevíráním obálek s nabídkami. Zbylé firmy s ní nespolupracují, ale přímo ji vlastní. „Pražská odpadová vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru,“ řekl nedávno LN současný náměstek za TOP 09 Pavel Richter.
- Firmy AVE CZ i Pražské služby jakékoliv podezření odmítají s tím, že Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce.
- Menšinovým akcionářem (necelých 20 procent; majorita je v držení pražského magistrátu) firmy Pražské služby, která se v současnosti o svoz odpadu stará, je podle tisku Natland Group. Ta je podle spekulací spojována s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, šedými eminencemi ODS.
- Tendr kritizoval i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Právě mezi ním a Hrdličkou se v minulých měsících údajně odehrával spor o to, kdo a jak vlastně v Praze vládne.
- Předsedou představenstva Pražských služeb je Patrik Roman, mladší bratr bývalého šéfa ČEZ Martina Romana.