Vychází z dodatku nájemní smlouvy, kterou před více než deseti lety uzavřel pražský magistrát s firmou Meridianspa. Ta dostala Štvanici do nájmu na dlouhých 88 let. Razima přitom upozorňuje, že případné sankce za nedodržení smluvních podmínek jsou poměrně drakonické.

„Při pokutě 1 milion za každý měsíc dělá za 88 let platnosti smlouvy pokuta více než miliardu korun. Je také možné pokutu počítat za každý den prodlení, kdy ostrov nebyl předán firmě Meridian. Pak by smluvní pokuta činila za 88 let 1,6 miliardy korun,“ spočítal Razima.

Radní Aleksandra Udženija (ODS), která má na magistrátu na starosti majetkové záležitosti, však rezolutně popřela, že by městu na základě rozvázání smluvního vztahu s Meridianspa hrozily jakékoliv pokuty. Zástupce Meridinaspa Martin Kodeš v této souvislosti vzkázal, že jeho společnost v těchto dnech od města obdržela návrh na výpověď smlouvy o pronájmu Štvanice. „Naši právníci nyní zkoumají, jak se k dokumentu postavit,“ uvedl Kodeš.

Radní Aleksandra Udženija trvá na tom, že Praha smluvní podmínky neporušila. „Firma na pokutu nemá nárok,“ ujistila radní. „Město veškeré své povinnosti související s předáním nemovitostí dle právních zástupců splnilo, tedy město žádnou smluvní povinnost neporušilo,“ vysvětlila Udženija.

Společnost MeridianSpa podle magistrátu byla k převzetí ostrova vyzvána již v létě tohoto roku, a to v souladu se zněním smlouvy.

„Při předávání nemovitostí došlo k porušení smlouvy ze strany MeridianSpa, když tato společnost neposkytla nezbytnou součinnost. V prodlení s předáváním nemovitostí tedy není město, ale protistrana. Tato skutečnost byla důvodem odstoupení od smlouvy,“ popsal tiskový odbor magistrátu. „Rada hlavního města schválila vypovězení smlouvy dne 8. listopadu 2011, neboť vzájemná jednání nepřinesla během několika měsíců žádný výsledek. Prioritou Prahy je co nejdříve otevřít Štvanici veřejnosti,“ dodala Udženija.

Možnost astronomické pokuty vyloučil i Kodeš. České tiskové kanceláři řekl, že podobné částky by přicházely v úvahu pouze tehdy, kdyby obě strany zůstaly desítky let nečinné. „To se předpokládat nedá,“ je přesvědčen Kodeš. „Smlouva není postavena na tom, abychom vydělali na placení pokut,“ ujistil zástupce Meridianspa. Dodal však, že jeho firma se jistě bude snažit získat náhradu za to, že nemohla realizovat obnovu Štvanice. Odhaduje ji však v řádu desítek milionů korun. Razima uvažuje o řád výše.

- Smlouvu hlavní město s Meridianspa uzavřelo před více než deseti lety, a to na 88 let. Firma měla ostrov regenerovat, s pracemi ale ještě nezačala. Bránily jí v tom také soudní spory o pronájem zimního stadionu mezi městem a jiným soukromníkem.

- Stadion za posledních několik let velmi zchátral, na začátku roku se v něm propadla střecha. Poté byl uzavřen a v květnu zbourán, což vyvolalo silnou kritiku. Vedení města se následně rozhodlo, že ostrov opraví samo.

- Udženija dostala za úkol do konce října domluvit podmínky, za kterých bude firma ochotna odstoupit od smlouvy. Jednání se ale nezdařila.

Čtěte také: Radní Aleksandra Udženija: Na obnovu Štvanice Praha peníze jistě najde