Vyšehradská budova dalším kongresovým centrům v Evropě zatím konkurovat nemůže. To se brzy změní. Podobu nové obří haly, interiéru i přilehlého okolí by měli vymyslet profesionálové v mezinárodní architektonické soutěži. Jejího vítěze Pražané poznají v létě 2017. Celková proměna vyjde přibližně na miliardu a Kongresové centrum ji zaplatí ze svého.

Výstavba vyjde na stovky milionů korun

„Když se nyní rozhoduje, kde se budou konat větší kongresy, vyhrává Vídeň, Berlín nebo Paříž. Potřebujeme rozšíření zejména pro doprovodné výstavy, bez kterých se velké akce neobejdou," uvedl ředitel Kongresového centra Roman Ray Straub. Díky nové hale si centrum slibuje, že do Prahy přitáhne velké mezinárodní kongresy.

Budova takzvaného Pakulu, jak ji někteří Pražané dodnes přezdívají, se rozšíří o halu o pěti až šesti tisících metrech čtverečních. Výstavba vyjde na 250 až 300 milionů korun, začít by se s ní mohlo už za dva nebo tři roky. Stát bude na jižní straně v místě parkoviště. Klub, který se tam nachází, dělníci zbourají.

Současná podoba stavby se vedení Prahy nelíbí

„Hala nesmí dopadnout jako výstavba Kongresového centra, kdy vzniklo něco, co se dnes nikomu nelíbí. Někdo by budovu nejradši zboural, což my nechceme," vysvětlil předseda představenstva Kongresového centra Radim Haluza, proč se přistoupilo k vyhlášení soutěže.

Současná podoba stavby se nelíbí ani vedení Prahy. „Zdědili jsme budovu ze 70. let, se kterou si nikdo neví rady a která nepatří mezi skvosty architektury. A právě s domem poplatným své době se musíme v současnosti vypořádat," řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Hezčí vnitřek by měl být už za rok 

Přeměna centra neskončí jen u nové haly. Do toho je zahrnuta úprava interiérů budovy. Ta už nyní probíhá a podle plánu bude hotová do listopadu příštího roku. Odstranění nevzhledných podhledů, odpadkových košů nebo dveří vyjde podle Haluzy na 300 až 350 milionů korun.

Další stovky milionů půjdou na úpravu pozemků v blízkosti nevzhledné budovy. „Uvidíme, jak architekti navrhnou lokalitu zklidnit, třeba vznikne náměstí," doufá Haluza.

Kongresové centrum se v roce 2014 zbavilo dluhu 

Na zkrášlení veřejného prostoru lpí hlavní město. Stejně, jako tomu bylo podle Krnáčové u plánované přeměny Malostranského a Václavského náměstí. Úprava prostranství by mohla podle primátorky navazovat na zklidnění magistrály, do něhož by se v příštím roce pustí uznávaný dánský urbanista Jan Gehl.

Většinovým vlastníkem centra je stát, menšinovým Praha s podílem 45,65 procenta. Kongresové centrum se v roce 2014 vstupem státu do majetkové struktury zbavilo zhruba dvoumiliardového dluhu. Do dluhu původně ve výši až čtyř miliard se dostalo v roce 2000 kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Co se změní?interiér Kongresového centra prochází už nyní přeměnou. Odstraní se třeba nevzhledné podhledy
velkou změnou bude výstavba multifunkční haly poblíž magistrály, kde by se kromě kongresů mohly konat také koncerty nebo výstavy j proměnou má v rámci architektonické soutěže projít okolí budovy u Nuselského mostu. Vítězný návrh vzešlý ze soutěže by měl být znám v polovině letních prázdnin

Čtěte také: Kongresové centrum Praha vypsalo soutěž na dostavbu budovy