Z funkce starosty Jančík odstupuje na vlastní žádost k 31. červenci. Zastupitelstvo to potvrdilo, pro jeho konec ve funkci se vyslovilo 27 z 36 hlasu­jících. Opozice se o odvolání Jančíka dříve bez úspěchu několikrát pokoušela.

„K tomuto kroku jsem se rozhodl naprosto dobrovolně,“ řekl v diskusi na úvod Jančík. Martin Fott (ODS) zdůraznil, že Jančíka přinutila k rezignaci pražská ODS a že starostu ve funkci drželi i koaliční partneři z ČSSD a SNK ED. Podle Jana Martince (SZ) je kandidátka ODS i ČSSD do komunálních voleb stejně plná Jančíkových příznivců. „Bojím se, co bude pokračovat,“ řekl s odkazem na Jančíkův styl vedení radnice, který považuje za nedemokratický.

Jančík: Důvody jsou osobní

Zastupitelé za Stranu zelených nebo Jiří Vitha z TOP 09 žádali, aby Jančík řekl, jaké důvody ho k rezignaci vedly, a aby své působení v čele smíchovské radnice zrekapituloval. „Důvody jsou osobní, žádný tlak na mě nebyl,“ reagoval Jančík. Zdůraznil, že na účtu úřadu městské části je téměř 860 milionů korun, a že tudíž nechápe, proč je kritizován za to, že „zašantročuje“ peníze městské části. „Vidím, že akt dobrovolného odstoupení není respektován se vší vážností,“ řekl.

Městskou část až do říjnových komunálních voleb povede první místostarosta Petr Horák (ODS). Horák ale zřejmě nebude mít stejné kompetence jako současný starosta. Jančík na středeční tiskové konferenci řekl, že některé jeho pravomoci už byly rozděleny mezi ostatní radní. Dnešní návrh Jana Martince (SZ) zařadit na jednání zastupitelstva volbu nového starosty neprošel.

Zastupitelstvo se na dnešním zasedání bude zabývat také peticí za odvolání rady městské části. Tu iniciovala opozice. V radě sedí zástupci ODS, ČSSD, dále bývalý člen SNK ED a jedna nezávislá radní.

Kromě výměny ve vedení města opozice chce, aby byly vypracovány forenzní audity hospodaření městské části od roku 2006 a aby všichni zastupitelé zveřejnili přiznání o majetku a střetu zájmů. Opozice má ale v zastupitelstvu menšinu a personální změny na radnici se jí zřejmě nepodaří prosadit.

Vizitka starosty Prahy 5 Milana Jančíka

Datum a místo narození: 24. října 1959, Prostějov

Vzdělání: studoval konzervatoř v Brně, později zpěv v Ostravě a Praze, v roce 2004 dokončil právnickou fakultu v Plzni (jeho studium bylo během kauzy kolem plzeňských práv zpochybňováno, proti tomu se Jančík ostře ohradil); v Brno International Bussines School získal titul MBA

Dosavadní praxe: od roku 2002 starosta Prahy 5, funkci obhájil v roce 2006, dnes oznámil zastupitelstvu svou rezignaci k 31. červenci; předtím čtyři roky místostarosta; v zastupitelstvu městské části zasedl poprvé jako náhradník po volbách v roce 1994 poté, co zemřel jeden ze zvolených zastupitelů; od roku 2002 je členem zastupitelstva hlavního města; začátkem 80. let působil v divadlech v Olomouci a Ostravě, od poloviny 80. let se věnoval sborovému zpěvu v Praze a vedl také sbor Českého rozhlasu

Členství a funkce v politických stranách: ODS (od roku 1994); loni v listopadu byl zvolen jedním z místopředsedů pražské ODS, letos v dubnu jej sněm z funkce odvolal; dlouhá léta působil jako předseda ODS Prahy 5, na tuto funkci rezignoval ve středu 28. července

* Jančíkova osoba dlouhodobě rozděluje ODS v Praze 5, po komunálních volbách v roce 2006 se proto část zastupitelů zvolených za občanské demokraty ocitla v opozici. Jančík sám pak získal v komunálních volbách v rámci kandidátky ODS druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. Starostou byl znovuzvolen až napodruhé, když uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED.
* Rozpory mezi členy ODS (objevila se například obvinění z přijímání „černých duší“) měla vyřešit už v červnu 2006 dohoda, při jejímž uzavření jako prostředník vystupoval primátor Pavel Bém, nakonec se tak ale nestalo. Oblastní sněm v květnu 2007 pak Jančíkovi odpůrci bojkotovali a kvůli jeho výsledkům se obrátili na soud, letos na jaře ale Nejvyšší soud jejich stížnost zamítl s tím, že není v jeho pravomoci ve věci rozhodovat.
* Opoziční zastupitelé Prahy 5 se pokusili Jančíka opakovaně z funkce starosty odvolat, ale neuspěli. Začátkem června sám Jančík oznámil, že na podzim nebude kandidovat do zastupitelstva hlavního města a nebude se ucházet ani o místo v zastupitelstvu Prahy 5. Zatím naposledy se opozice o odvolání vedení Prahy 5 neúspěšně pokusila 25. června.
* Jančíkovo jméno figurovalo v minulosti v řadě kauz, například v listopadu 2002 údajně najel automobilem do městského strážníka na tehdy uzavřeném Mánesově mostě. Jančík to popřel, policie nakonec případ postoupila magistrátu, který věc odložil.
* Jančíkovi odpůrci poukazovali také na údajně nevýhodný prodej Ženských domovů na Smíchově. Radnice Prahy 5 budovu v roce 2001 prodala tehdejšímu nájemci, firmě Akcent Praha Group, za 130 milionů korun. Prodej organizoval Jančík ještě ve funkci místostarosty.
* Případ prodeje domu v Zubatého ulici, který radnice prodala soukromé firmě, i když o něj stáli nájemníci, dokonce vyšetřovala policie. Nájemníci starostu podezřívali z pletichy při veřejné soutěži. Podle policie se trestný čin nestal, státní zástupce to potvrdil.
* Policie vyšetřovala také smlouvy s firmou Agentura Praha 5, která pro městskou část vymáhala po neplatičích nájemné. Ani v tomto případě ale vyšetřovatelé nezjistili žádný trestný čin. Letos v březnu podala organizace Transparency International (TIC) na Jančíka a další představitele radnice kvůli smlouvám mezi Prahou 5 a společností Agentura Praha 5 trestní oznámení.
* Pozornost vzbudil i případ Jančíkovy manželky Lenky, jíž podle MfD magistrátní úředníci vrátili předčasně řidičský průkaz, který jí zadrželi za rychlou jízdu. Jančíková přitom v mezidobí údajně přes zákaz řízení usedala za volant.