Na rezervace je už skoro pozdě

„Plno ještě nemáme, ale brzy to přijde. Na červenec a srpen již pejsky lidé přihlašují. Některé dny v letních měsících jsou dokonce plně obsazené už dnes,“ říká majitel hotelu pro psy v Nehvizdech Roman Jakl. Stejně je na tom i kočičí hotel Mazlíček v Kobylisích. „Plno máme už i teď, lidé se totiž vydávají často na dovolené právě v době kolem květnových svátků. Na léto nám ale chodí rezervací nejvíce, často již několik měsíců dopředu,“ říká majitelka hotelu Lucie Herejková. Domluvit si místo v hotelu měsíc před letní dovolenou tak v mnoha zařízeních už není možné.

Hotely pro čtyřnohé obyvatele jsou levnější než ty pro lidi. „Taxy určujeme jednotlivým majitelům individuálně. Záleží na velikosti psa a na tom, má-li majitel nějaké speciální požadavky,“ říká Jakl. Ceny v psích hotelech se pohybují od 120 do 350 korun za den. Za větší plemena se většinou platí víc, protože potřebují více prostoru a více toho sežerou.

V ubytovacích zařízeních pro kočky zaplatí majitel většinou částku 120 až 200 korun za denní pobyt zvířete.

Pes i kočka mohou ve většině hotelů zůstat neomezeně dlouho. Nebývá stanovena ani minimální časová hranice pobytu a zvíře tak může v hotelu strávit třeba jen víkend. „To ale nedoporučuji. Když je zvíře v novém prostředí, potřebuje na adaptaci delší dobu než dva dny. Lepší než dávat kamaráda do hotelu, je nechat ho přes víkend samotného doma,“ říká Herejková.

Nejde o komfort

Psí hotely nesázejí na přehnaný komfort, ale spíš na prostředí, v němž si jejich „klienti“ udrží psychickou pohodu. „Psi bydlí v místnostech, do kterých může majitel donést i pelíšek ze svého domu. Kromě pelíšku už je v místnosti jen korýtko na vodu,“ říká Jakl. Přes léto mají psi otevřený společný výběh, aby si spolu mohli ve smečce hrát. I proto nepřijímají psy s agresivní a nesnášenlivou povahou. Podobně to funguje i v hotelech pro kočky. Těm jsou navíc často k dispozici různé prolézačky a hračky.