Pražská zoologická zahrada v letošní celoroční kampani poukáže na životní potřeby zvířat, které nejsou vždy na první pohled patrné, ale mají je všichni živočichové bez výjimky. „Zvířata prospívají, když mají dostatek jídla nebo spánku, ale také když se nenudí. Snažíme se jim proto prostřednictvím chovatelů obohacovat život a pro tyto aktivity používáme souhrnný anglický termín enrichment,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Enrichment má mnoho podob a v různé míře ho poskytují všem obyvatelům zahrady v Troji. Konkrétními příklady jsou skrýše potravy uvnitř opracovaných polen a řada dalších hlavolamů nebo hraček v podobě různých balonků a podobných. „Pro některé druhy je hlavní existence v přirozené sociální skupině, jiné ale očekávají víc podnětů,“ upozornila Markéta Lavická, specialistka na pohodu zvířat.

V trojské zoo se snaží o zpestřování jejich života i čichovými stimuly. „Třeba lední medvědi mají mimořádně dokonalý čich. Mršinu ucítí na třicet kilometrů a vlastní samici ještě mnohem dál. Začali jsme jim dávat do výběhu vůni bazalky, která je viditelně aktivizuje,“ uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

Nejvíc sofistikovaný enrichment podle něj potřebují primáti s vysokou inteligencí a také šelmy, které v zoo nemohou praktikovat základ svého způsobu života, kterým je lov. „Chystáme pro lední medvědy novinku v podobě torpéda, které vymrští zmražené ryby do bazénu a bude tak simulovat pohyb plovoucí kořisti,“ doplnil Brandl.

Jeho kolega Petr Velenský zdůraznil, že instituce myslí i na životní pohodu plazů, o které se stará. „Potřebují dostatek prvků na šplhání nebo specifické rostliny. A potřebují také to, aby se prostředí pomalu měnilo, což platí všeobecně. Enrichment v nejširším smyslu potřebuje každé chované zvíře. Je mimochodem nemožné, aby došlo k reprodukci bez spokojenosti. A empatický chovatel pozná spokojené zvíře,“ řekl Velenský. Takzvaný enrichment není v pražské zoo úplnou novinkou. Cílem Zoo Praha je vymýšlet a dále rozvíjet nová opatření proti stereotypu v životě zvířat.