Primátor je proti

Za město jedná především s primátorem Pavlem Bémem a radním pro dopravu Radovanem Šteinerem. A těm se zdražení časových kuponů až o téměř čtyřicet procent a nepřestupních lístků o polovinu nelíbí. „Návrh dopravního podniku je pro mne nepřijatelný,“ sdělil Deníku Bém.

Přesednou Pražané do aut?

Podle Šteinera má obdobný názor na tvrdou variantu zvyšování cen celá městská rada. Proto se od včerejška pracuje na takzvané měkké variantě. „Konkrétní čísla vzejdou z jednání nad jednotlivými podklady a rozpočtem,“ řekl Šteiner.

I když se obě strany ještě na přesné výši zdražení nedohodly, shoda panuje alespoň v tom, že nejnižší nárůst musí být u časových kuponů s dlouhou dobou platnosti.

„Velké zvýšení by se dotklo statisíců Pražanů, kteří jezdí denněMHDdo práce. Navíc by je to motivovalo používat místo veřejné dopravy auta a ještě ji více ucpat,“ uvedl náměstek primátora Pavel Klega.

Moc času už nezbývá

Radní pro kulturu Martin Richter chce po dopravci zdůvodnění, proč se má tolik zdražovat. „Zajímají mne čísla, zatím v tak velkém zdražení nevidím logiku,“ řekl Richter.

Náměstkyně Markéta Rezedová bude chtít vědět, na co hodlá dopravní podnik peníze ze zvýšeného jízdného použít a požaduje také podrobný plán úspor.

Šéf DP Martin Dvořák však ze svých představ slevovat zatím nechce. „Rostou nám náklady, snižuje se dotace od města, razantní zdražení je potřeba,“ vysvětlil Dvořák.

Další jednání s vedením města plánuje na pondělí. Moc času na přesvědčení radních už nemá. Ti se chystají o materiálu jednat už v úterý na svém pravidelném zasedání.

 

Finance pro DP

Úspora v roce 2008 bude 600 milionů korun a zajistit ji mají organizační změny a úsporné projekty. Náklady porostou o 1,1 miliardy korun. Důvodů je několik:
– růst cen energií
– růst cen pohonných hmot
– zvýšená sazba DPH + 4,9%
– růst dopr. výkonů + 4,6%

Celkem navýšení oproti 2007 bude podle odhadu 19 %.
Dotace od zřizovatele, tedy hl. města, bude o 700 milionů korun nižší než letos.
Celkově bude mít tedy DP k dispozici o 1,2 miliardy korun méně než letos.