Naposledy ve středu v podvečer zkopali dva cestující řidiče tramvaje ve Štěpánské ulici. Přibližně devadesát procent napadení se stane ve chvíli, kdy řidič napomíná ve voze nebo před ním neukázněné cestující. Ačkoli má v kabině tísňové tlačítko pro okamžité spojení s dispečinkem, na přání cestujících se většinou pokusí sám o nápravu.

I poslední případ měl stejný scénář. Žena si stěžovala ve Štěpánské ulici u řidiče tramvaje číslo 10 na dva muže, kteří kouřili v zadním voze. Ten je šel napomenout a začala strkanice, při níž inkasoval šofér několik kopanců a vyslechl si řadu sprostých nadávek. Vracel se tedy do kabiny zavolat na pomoc dispečink, ale oba muži ho na nástupním ostrůvku znovu napadli kopanci a dokonce i květináčem. Muž je omlácený a psychicky nalomený a v pracovní neschopnosti. Kvůli svému stavu proto včera odmítl rozhovor pro Deník.

Odboráři, kteří řidiče zastupují, vidí řešení v mnohem přísnějším trestání agresorů. „Pokud jim budou účtovány velké částky za zpoždění, které způsobí, tak si to hodně lidí příště rozmyslí,“ řekl odborový předák Vratislav Feigel. Podobný zákon platí v Paříži, kde je za agresi cestujících pokuta až několik tisíc eur.

Napadení by podle odborářů mělo být posuzováno jako trestný čin s velmi přísným postihem. Podle nich by také pomohla pružnější spolupráce s policií. „Dojezdy mužů zákona k napadení jsou tak dlouhé, že násilník je v té době už dávno pryč,“ pokračoval Feigel.

Nejsou chráněni

Ačkoli většinou napadnou cestující řidiče mimo jeho kabinu, tak i když je v ní, není příliš chráněný. Ještě hůře než tramvajáci jsou na tom řidiči autobusů. „S vedením dopravního podniku jednáme o zvýšení bezpečnosti řidičů. Proti většímu zabezpečení kabiny však hovoří nutnost výhledu, doplňkového prodeje lístků, ale také finanční náročnost úprav,“ sdělil předseda autobusových odborů Jiří Čada.

Vedení dopravního podniku nevidí větší zabezpečení kabin jako praktické. „Nechceme, aby se lidé cítili, že jezdí ve vězeňských vozech. Řešení musí být systémové, nejlépe prostřednictvím speciálního zákona,“ řekl Ondřej Pečený z DP.