Má jít o další prvek městského mobiliáře, který má ambici vtisknout zastávkám důstojnější podobu a zároveň cestujícím poskytnout více informací včetně aktuálních odjezdů nejbližších spojů.

Označník sousedící s prototypem zastávkového přístřešku bude testován minimálně půl roku a v budoucnu by měl zapadnout do plánovaného Jednotného informačního systému hl. m. Prahy.

„Kromě laviček a nových zastávek přibude další prvek. Věřím, že na něm Pražané ocení elektronický displej s aktuálními příjezdy a odjezdy. V rámci připravovaného projektu mají navíc na označník přibýt i zcela nové informace, jako jsou mapy okolí nebo směrovky na nejbližší cíle dostupné pěšky,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle magistrátu nově vytvořený systém pro označník umožňuje prakticky libovolné řešení šité na míru konkrétní zastávce a dokáže kombinovat dostatek prostoru pro papírové informace i elektronický displej zobrazující aktuální odjezdy nejbližších spojů. Ve velké rodině navrhovaných označníků je jak plnohodnotná varianta s elektronickým displejem, tak i úspornější jednotyčová verze či samostatně stojící velkoplošný displej.

Praha plánuje, že pro zastávky tramvají či autobusů s úzkým nástupištěm bude k dispozici také pootočená varianta testovaného označníku. Obměna původních sloupků za nové bude vzhledem k rozměrům totožným se stávajícími bude snadná. „Důležitým požadavkem pak bylo nenavyšovat finanční nároky oproti stávajícím konstrukcím. Naopak díky hliníkové konstrukci lze předpokládat vyšší trvanlivost oproti stávajícím železným sloupkům,“ dodal mluvčí magistrátu Vít Hofman.