Většina firem a institucí, které redakce oslovila s darováním květů a pořádáním následných odpoledních oslav, příliš nepočítají.

Firmy a instituce již moc neslaví

„Nemocnice Na Bulovce během zítřka doručí vedoucím pracovníkům, tedy vrchním sestrám, primářům a lékařům osobní dopis ředitele s přáním k MDŽ a poděkováním za práci a požádá je, aby jeho obsah tlumočili ženám na jejich pracovištích," uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek s tím, že při 76 procentech „něžného pohlaví" ve stavu zaměstnanců by se to asi ani jinak udělat nedalo. Nicméně předpokládá, že v rámci různých oddělení nějaké drobné oslavy budou.

Ani Česká pošta z centra nic organizovat nebude, ale jak uvedl ředitel odboru komunikace Ivo Mravinac, tak očekává, že na řadě pošt nějaké oslavy spontánně proběhnou.

Podobně to vidí i Česká pojišťovna. Ředitel odboru externí komunikace a tiskový mluvčí Tomáš Zavoral Pražskému deníku sdělil, že z centra firma nic organizovat nebude. Připustil ale, že očekává, že manažeři na nižších úrovních v rámci svých možností ženám nějak jejich svátek na pracovišti připomenou.

Na Úřadu MČ Praha 10 se žádné oslavy MDŽ také organizovat nebudou. Tiskový mluvčí Jan Charvát uvedl, že starosta Milan Richter v rámci úřadu ženám popřeje.

Přesto ale existují zaměstnavatelé, kteří na Mezinárodní den žen nějaké květiny rozdávat budou. Redakce oslovila několik květinářství v centru i na okraji metropole a zjistila, že v mnoha z nich evidují objednávky na větší množství květin. Ať již v podobě „kusovek", tak i vázaných kytic.

Květin je dost, objednávek také

Objednávky prý přicházejí od některých bank, soudů a větších firem, jejich jména ale sdělit nechtějí. U prodejců na okrajích metropole pak hraje velkou roli fakt, zda se v okolí nachází větší zaměstnavatel či nikoliv a také to, jak se mu „daří". Prodavačka v Květinách na Ovocném trhu nám řekla, že i když se zatím zdá, že letošek poněkud zaostane za loňským rokem, tak přesto ví třeba o několika kyticích s třicítkou rudých růží a větším množstvím mixů kytic do různých barev. Zájem o klasické narcisky a červené karafiáty s dlouhou stopkou je trvalý.

Nedávno otevřené květinářství v ulici Na Příkopě tvrdí, že zájem o květiny k MDŽ je velký. Poptávka je především o růžích, tulipánech a jarních květinách.