S takovýmto tvrzením přišli na jaře příbuzní slepé nepohyblivé babičky umístěné v domově seniorů v Gercenově ulici v Hostivaři. Rodina totiž našla stařenku v posteli s menšími oděrkami a trusem od potkanů. Policie, která se případem zabývala, nyní potvrdila: myši v senior domě skutečně byly.

„Expertíza nepotvrdila, že by hlodavci stařenku pokousali. To, že trus pocházel od velkých myší, ale bylo zjevné. Neobsahoval však natrávené zbytky lidské tkáně,“ informovala Deník policejní mluvčí Andrea Zoulová. Na radnici se proto v pondělí večer sešla sociální a zdravotní komise zastupitelstva, aby rozhodla, jestli jsou opatření proti potkanům v zařízení dostatečná.

„Ihned poté, co se záležitost stala, jsme v objektu udělali dvě mimořádné deratizace. Do francouzských oken jsme navíc namontovali zábrany ze sítí, aby do pokojů nemohlo vběhnout žádné zvíře,“ řekl šéf sociální a zdravotní komise zastupitelstva a zároveň radní Tomáš Ján (ODS).

Podle radního Tomáše Jána zastupitelé zařízení pečlivě sledují a pokud bude potřeba, udělají další opatření.

Aféra vypukla koncem března, kdy museli záchranáři stařenku odvézt do vinohradské nemocnice. Příbuzní podali trestní oznámení a radnice Prahy 10, která zařízení zřizuje, nabídla, že ženu přestěhuje do léčebně dlouhodobě nemocných v Obloukové ulici. Rodina navíc dostala na pobyt slevu.

Jak už dříve řekl mluvčí radnice Jan Charvát, dům pro seniory v Gercenově ulici neměl do jarního případu problémy, a nikdo jiný si na něj nestěžoval. Hrubé nedostatky nepotvrdila ani hygiena. „Nařídili jsme deratizaci jak vnějšku, tak zahrady, kde byly stopy vedoucí k tomu, že se tu hlodavci vyskytovali. To, že by pokousali stařenku se ale jevilo jako nepravděpodobné proto, že potkani jsou plaší a lidi nekoušou,“ řekla vedoucí epidemiologického odboru pražské hygieny Zdeňka Jágrová s tím, že zařízení budou hygienici i nadále sledovat v rámci běžné kontrolní činnosti.