Metropolitní plán se připravoval šest let a v polovině dubna 2018 byl odevzdán a následně představen veřejnosti. Od zahájení takzvaného Společného jednání tedy uplynul více než rok. Během té doby projektanti z IPR Praha vysvětlovali odborníkům i zájemcům z řad obyvatel metropole budoucí územní plán, který v příštích desetiletích může změnit podobu hlavního města.

„Pořádali jsme přednášky a workshopy, na kterých jsme vysvětlovali principy plánování Prahy, ale i jednotlivosti konkrétních lokalit, které občany zajímají. Snažili jsme se, aby každý měl možnost se s plánem seznámit, nastudovat si ho a případně se k němu ve Společném jednání vyjádřit podáním relevantní připomínky,“ uvedl v tiskové zprávě magistrátu Ondřej Boháč, šéf IPR Praha. Boháč dodal, že ho množství připomínek nepřekvapilo.

Jedinečných připomínek napočítali magistrátní úředníci přesně 14 475, dalších skoro třicet tisíc je pak duplicitních. Praha přitom chystala nahradit zastaralý plán z roku 1999 už před několika lety Konceptem 09, avšak zastupitelé v červnu 2012 na mimořádném zasedání (tou dobou panovaly napjaté vztahy v koalici TOP 09 a ODS) přípravu ukončili. K tehdejšímu projektu dorazilo dokonce 18 tisíc připomínek.

Hřib dohlédne na vypořádání všech připomínek

Připomínkování se nyní zúčastnilo 14 veřejných institucí, 56 z 57 městských částí - nejaktivnější byla Praha 6 - a 4050 zástupců veřejnosti. Náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09) pro Blesk.cz prozradil, že nejvíce připomínek se týkalo Letiště Václava Havla Praha a Pražského okruhu. Tyto stavby jsou však dány vyšší územní dokumentací a na úrovni územního plánu s nimi nejde nic dělat. Magistrát tak připomínky nemůže vyhodnotit kladně.

Hodně dotazů se týkalo oblasti Bohdalce, kde by mohla v budoucnu vzniknout nová čtvrť. „V té době (na začátku Společného jednání) se zpracovávala územní studie, která vyvolala spoustu otázek. Teď se významným způsobem předělává,” vysvětlil náměstek Hlaváček. „Dohlédnu na důsledné a věcné vypořádání všech připomínek,“ slíbil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dodrží Praha termín v roce 2022?

Jako první magistrátní odbor územního rozvoje ve spolupráci s IPR Praha vypořádává stanoviska dotčených orgánů státní správy - tedy subjektů, kterým je svěřena ochrana veřejných zájmů. „Na podzim se předpokládá zahájení vypořádávání připomínek městských částí a veřejnosti, hotovo by mělo být v průběhu jara 2020. Poté bude následovat zapracování závěrů do dokumentace Metropolitního plánu a druhé kolo projednávání, tzv. veřejné projednání,“ popsal mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) budou ve čtvrtek večer autoři Metropolitního plánu i politici diskutovat s lidmi o přípravách důležitého dokumentu. „Plánování Prahy je velmi komplexní problematika, nejedná se pouze o schválení Metropolitního plánu, do procesu vstupuje téma Zásad územního rozvoje, vztah k Pražským stavebním předpisům a také neustálé pořizování změn stávajícího územního plánu. Mojí snahou je tyto jednotlivé procesy zkoordinovat tak, aby Metropolitní plán byl schválen do konce roku 2022,“ uzavřel primátorův náměstek Hlaváček.

Praha by měla termín dodržet, neboť v roce 2017 poslanci platnost starých územních plánů prodloužili oproti původnímu harmonogramu v příštím roce o další dvě léta. Podle tehdejších představitelů města však ani prodloužení do roku 2022 nemusí stačit. Minulá koalice pod vedením ANO přiznala, že kvůli vlastním sporům ztratila jeden a půl roku. Paradoxní je, že zmatky na magistrátu odnesl současný radní Hlaváček, jehož v čele IPR Praha nahradil právě Boháč.