K lepší péči o stromořadí v ulicích Prahy a zakládání nových má přispět odborná pracovní skupina s urbanisty i krajináři, jejíž zřízení připravuje Institut plánování a rozvoje (IPR).

Jsou považovány za exotiku

„Je to palčivý problém. V Praze je hodně správců a jejich práce není koordinovaná. Pracovní skupina bude řešit i nové technologie, aby stromy dokázaly v ulicích města prosperovat,“ uvedl vedoucí kanceláře IPR Jan Richtr.

Vnímání vegetačních střech, které pomáhají řešit dopady klimatických změn v přehřívajících se městech, je podle architektů stále bráno jako něco exotického. Často jim nejsou z různých důvodů nakloněni památkáři ani úředníci a kvůli špatné informovanosti mnohdy ani laická veřejnost.

Prospěly by i zelené fasády?

„Letošní rok definitivně ukázal, že zelené střechy, které my architekti prosazujeme již desetiletí, nejsou žádným módním nesmyslem, ale že jde skutečně o přežití. Tepelné ostrovy, které města vytvářejí, mohou zahubit kulturu, která v nich žije,“ řekl předseda České komory architektů Jan Kasl.

Stejně jako zelené střechy by městům podle něj prospěly i přírodní zelené fasády, jež tvoří změkčující estetický prvek, pohlcují škodliviny, oxid uhličitý a zachytávají polétavé částice.