close Návrh rozpočtu Prahy pro rok 2020. info Zdroj: Deník zoom_in Koaliční vedení Prahy chystá příští rok investice do přípravy posledního úseku Městského okruhu. Návrh rozpočtu počítá i třeba se začátkem oprav Barrandovského a Libeňského mostu. Stovky milionů korun navíc mají jít na rozšíření sítě poskytovatelů sociálních služeb. Na příspěvek o desítky milionů korun vyšší se může těšit také zoo, botanická zahrada či organizace Lesy Praha.

„V příštím roce lze očekávat první fázi zpomalení ekonomiky. S ohledem na to počítáme s růstem daňových výnosů jen 1,6 procenta, a to na rozdíl od státního rozpočtu, který pracuje s násobně vyšší částkou,“ prohlásil náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Podle něj je návrh připravený záměrně jako „konzervativní“ a díky tomu bude pravděpodobně výsledná bilance přebytková příjmy převýší výdaje. „Rozdíl jsme připraveni využít primárně pro rezervu na splácení dluhů města nebo jej ponechat v rezervách na velké investice, které nás v příštích letech čekají,“ upřesnil Vyhnánek.

Prožírání rozpočtu?

Největšími investicemi s miliardovými položkami budou v nejbližších letech stavba metra D, nových tramvajových tratí a dostavba Městského okruhu.

Podle opozice ale koalice rezignovala na velké investice i na hledání úspor. „Sestavit rozpočet, kde se běžné výdaje meziročně zvýší o 5,5 miliardy a kapitálové výdaje naopak o 1,5 miliardy klesnou, považuji za absolutní břídilství a nezodpovědnost. Vedení Prahy se k Pražanům chová opravdu pirátsky. Nejdříve jim peníze z kapes vytahá a následně je prostě prožere,“ komentoval rozpočtový plán města zastupitel a bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Podobné námitky sdílí i ODS, podle které navržený rozpočet umožní postavit sotva stovku bytů a maximálně dvě nové školy. „Pražští radní na druhou stranu trhli rekord v navýšení počtu zaměstnanců magistrátu na 2340,“ kritizoval koaliční přístup k městské kase šéf pražské ODS Tomáš Portlík.

Bývalý náměstek primátorky a poslanec sociální demokracie Petr Dolínek pak jako host na zastupitelstvu označil jako příklad hodný následování Plzeň. „Z mého pohledu je pražský rozpočet málo ambiciózní. Plzeň se skromným, proti Praze desetinovým rozpočtem, sestavila rozpočet s velmi konkrétními projekty, jako je 18 obytných domů, víceúčelové centrum, sportovní hala, konkrétní křižovatky atd. To mi v případě Prahy chybí,“ uvedl Dolínek.

Podle náměstka Vyhnánka ale plán příjmů a výdajů odráží i řadu faktorů, na které nemá vedení Prahy vliv. „Do navýšení běžných výdajů se promítá mj. růst tabulkových platů ve školství a ve státních úřadech. Víc peněz bude třeba i na administraci dotací EU kvůli konci sedmiletého cyklu,“ poznamenal Vyhnánek.