Schvalování záměru zřídit novou školu rozpoutalo včera rozsáhlou diskuzi na pravidelném zasedání městského zastupitelstva.

„Vede nás k tomu historický odkaz Marie Horákové. Zároveň je v metropoli vysoká poptávka po gymnaziálním vzdělávání. Škola navíc může sloužit i studentů, kteří za vzděláním dojíždějí z mimopražských lokalit,“ sdělila Marie Kousalíková (ODS), primátorova náměstkyně pro oblast školství a dodala, že výuka ve škole bude zaměřena na novodobé dějiny.

Opozice: gymnázium není potřeba

Se zřízením nového gymnázia ale někteří zastupitelé zejména z řad opozice nesouhlasili. „V Praze chybí absolventi učňovských oborů a středních odborných škol, naopak absolventů gymnázií je nadbytek. Zřizovat další školu tohoto typu je proto neopodstatněné,“ kritizovala záměr zastupitelka Marta Semelová (KSČM).

Zastupitel Jan Slezák (ČSSD) namítal, že v okolí nového gymnázia, které vznikne v ulici Na Planině, je dalších šest gymnázií, které zřizuje hlavní město. „Není žádný důvod pro vznik dalšího,“ domnívá se Slezák, který dodal, že chce-li Praha tímto způsobem uctím památku Milady Horákové, může podle ní pojmenovat některou ze stávajících škol.

Také předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Karel Jech (SZ) si myslí, že metropole další gymnázium nepotřebuje. „Z hlediska migrace mimopražských studentů je s dostupností gymnaziálního vzdělání mnohem složitější situace ve třetím, šestém a devátém obvodě. Do středních škol a gymnázií v těchto částech dojíždí mnohem více studentů než na Prahu 4,“ sdělil Jech.

Na dvacet let

Zastupitelé nakonec vznik nového gymnázia schválili. Pro jeho potřeby budou využity kapacity základní školy, která sídlí na stejné adrese. Prostory získá gymnázium výpůjčkou od Prahy 4 na 20 let. V období od roku 2009 do roku 2012 bude hlavní město do školy investovat více než 8 milionů korun. Ředitel gymnázia vzejde do ledna následujícího roku z vypsaného konkurzu.

Metropole v současnosti zřizuje 35 gymnázií.