Podle pražského magistrátu a Technologie hlavního města Prahy (THMP) nelegální reklamy v poslední době ubývá. Jejich zaměstnanci totiž pravidelně vyrážejí do ulic, aby ji odstranili. Znečištěné sloupy vyhledávají buď sami, hlášením od kolegů nebo reagují na podnět od občanů přes aplikaci Praha svítí, kterou si zájemci mohou volně stáhnout.

Vizuální smog hyzdí veřejný prostor

Podle pražského zastupitele a radního pro správu majetku Jana Chabra (TOP 09) nelegální reklama hyzdí veřejný prostor. „Graffiti, nelegální reklama a nereklamní doplňky na lampách představují přítěž i pro zaměstnance THMP. Mnohdy zakrývají čísla lamp nebo jejich dvířka, kvůli kterým je komplikované dostat se dovnitř. Současně i poškozují nátěry stožárů, a tím prodražují jejich údržbu,“ uvedl Chabr.

Pracovníci THMP vyráží odstraňovat nelegální reklamu do ulic metropole každý den. Lampy mechanicky čistí, likvidují výlepy i jiné předměty a na nejvíce exponovaných místech používají speciální nátěr, kterému se říká antiplakát. Ten díky obsahu hrubého zrna znesnadňuje další nelegální výlep a napomáhá jeho snazšímu zlikvidování. Ročně jejich rukama projdou až tisíce lamp.

Pomohla pandemie koronaviru

„Ukazuje se, že když autoři výlepů a graffiti vidí, že jejich výtvory z lamp rychle mizí, mají menší motivaci v aktivitě pokračovat. Pokud navíc autora dokážeme identifikovat, zašleme mu oznámení o odstranění s výzvou ke zdržení se dalšího protiprávního jednání. Ke snižujícímu se počtu zmíněného vandalismu přispěla do jisté míry i pandemie koronaviru, kvůli které se pořádalo méně kulturních akcí a po Praze se pohybovalo méně turistů, kteří by různé samolepky lepili,“ vysvětlil místopředseda THMP Tomáš Novotný a doplnil, že v letošním roce se tak zatím na lampách neobjevily žádné nové trezory na klíče pro službu Airbnb ani třeba cedule s cirkusovými plakáty.

Pokuta až do výše 50 tisíc korun

Monitoring a odstraňování protiprávně umístěných reklamních nosičů, plakátů a graffiti provádí Technologie hlavního města Prahy od začátku svého působení před čtyřmi lety.

Trest může viníka stihnout i ze strany strážníků. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je pokuta za umístění nelegálního plakátu na sloupy veřejného osvětlení až padesát tisíc korun.