V současnosti pracuje u provozovatele veřejné dopravy v Praze 544 strojvedoucích metra, všechno to jsou muži. „V dopravním úseku jsem pracoval patnáct let a kdykoli jsme přibírali nové strojvedoucí, tak inzeráty a způsob prezentace této pozice byly zaměřeny spíše na muže,“ vysvětlil předseda rady odborů DP Jiří Obitko, proč se o lukrativní práci strojvedoucí zatím neucházely žádné ženy.

Čekání na první statečnou

Přitom je to dobře placená profese, strojvedoucí metra si měsíčně vydělá v průměru 28 000 korun, což je o několik tisíc korun měsíčně víc než mají řidiči autobusů či tramvají. Podle Obitka by se fenomén ženy na pozici strojvedoucích uplatnil a profesi oživil. „Žena je praktičtější, citlivější a konstruktivnější a lépe si dokáže zorganizovat práci.Včasovém tlaku je navíc často praktičtější. Tyto vlastnosti jsou u strojvedoucích potřeba,“ myslí si Obitko. Podle místopředsedy Všeobecných odborů Metro Luboše Olejára je na ženy nahlíženo přísněji. „Na druhé straně je pravda, že směnný provoz a technická náročnost profese něžnému pohlaví moc nenahrává,“ připustil Olejár. Dopravní podnik tak stále čeká na historicky první strojvedoucí. Možná se jí dočká letos nebo na začátku příštího roku. „V souvislosti s prodlužováním trasy C do Letňan otevřeme letos v září kurz pro 25 lidí a v lednu 2008 pro 20 lidí,“ sdělila Michaela Kuchařová z DP, podle které jsou požadavky na obsazení místa strojvedoucího vysoké. „Doposud se žádná žena, která by těmto požadavkům vyhovovala, o práci strojvůdkyně neucházela,“ dodala mluvčí DP Michaela Kuchařová.

U dopravce jsou dvě tisícovky žen

Uchazeč musí mít maturitu v strojním nebo elektro oboru a navíc projít náročným kurzem a psychotesty. „Je to hodně technická profese spíše pro muže, ale určitě nikoho nediskriminujeme, žena se o toto zaměstnání může ucházet,“ sdělil ředitel DP Martin Dvořák. Radní pro dopravu Radovan Šteiner by ženy na místě strojvedoucího v metru přivítal. „Vždyť u tramvají je procento řidiček vysoké,“ podotkl. V DP v současné době pracuje 12 400 lidí, z toho 1 915 žen.