Obtížně se lidé s handicapem dostávají například z metra v Praze 2 nebo 3, kde není výtahem opatřena ani jedna ze šestic stanic. Radnice druhé městské části ale usiluje o změnu. „Chceme iniciovat vybudování přístupů na I. P. Pavlova a náměstí Míru, všechno však závisí na rozpočtu hlavního města,“ uvedla místostarostka Prahy 2 Eva Paulová.

Na špatnou dostupnost tamní radnice upozornili i vozíčkáři, kteří před časem testovali její bezbariérovost. „Na úřad jsme museli přes Nuselský most,“ potvrdil Ondřej Kříž. Na blízké stanici I. P. Pavlova se totiž vozíčkáři z metra nedostanou. Vybudování bezbariérových východů je podle DP bylo obtížné. „Nechali jsme si zpracovat studii a I. P. Pavlova je právě jednou ze stanic, kde bychom museli postavit nový vestibul. Nahrazení jednoho z eskalátorů šikmým výtahem není reálné. Stanice patří mezi nejvyužívanější,“ objasnil Pečený.

U náměstí Míru je to podobné: Bezbariérový přístup ano, ale jedině s novým vestibulem. Na Karlově náměstí je zase překážkou složité stavebnětechnické řešení. V úvahu přichází pouze stanice Jiřího z Poděbrad, kde by výtah stál kolem sta milionů korun.

„Hlavní problém je v tom, že když se metro budovalo, nikdo nemyslel na vozíčkáře, maminky s kočárky nebo osoby se sníženou pohyblivostí. A nová bezbariérová řešení jsou velmi nákladná. Nedostatek řešíme autobusovými linkami, které vozíčkáře svážejí do centra i z okrajových částí Prahy, jako je Chodov nebo Černý Most. Tam je mnoho bezbariérových bytů,“ uvedl Pečený.

Z 54 stanic metra je jich bez problémů dostupných 32. Výhledově by jich mohlo být až 38. Bezbariérový přístup je možné realizovat například ve stanicích Háje, Opatov, Roztyly, Radlická, Palmovka nebo Pražského povstání.