VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metro za 50 let? Trasa E obkrouží centrum

Praha - Plány na rozšíření podzemní dráhy jsou smělé. Po dostavbě trasy D ale dostane před pátou linkou přednost spojení do Hostivaře.

23.9.2008
SDÍLEJ:

PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA... KDO VÍ? Plány na rozšíření sítě pražského metra jsou, teď jen najít peníze.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Prodloužení trasy A na ruzyňské letiště, výstavba nové trasy D – blízká budoucnost pražského metra je dobře známa. Jakým směrem se ale bude jeho rozvoj ubírat pak?

Za několik desítek let by cestující v pražském metru mohli zaslechnout následující hlášení: „Ukončete prosím výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice: Pankrác – přestup na linky D a E.“

O trase E se uvažuje téměř třicet let

Právě o výstavbě polookružní trasy E ve vzdálenější budoucnosti se totiž mluví nejčastěji. Zatím není jasné, kudy přesně by pátá linka podzemky vedla. Pokud by se ale projektanti drželi starších plánů, „éčko“ by propojilo mimo jiné stanice Pankrác, Smíchovské nádraží, Hradčanská, Vltavská a Palmovka.

„První studie trasy E vznikaly už v 80. letech, její vedení ale dosud nebylo ustáleno. Vážně se ovšem uvažuje o stanici Pankrác, kde by se tak křižovaly celkem tři trasy, a to C, D a E ,“ prozradil Deníku Pavel Fojtík, vedoucí archivu pražského dopravního podniku.

Pomoc přetíženým tramvajím

Tato trasa metra by zajistila rychlé spojení mezi Prahou 4 a 5, významnou tangentou by byla také v oblasti Holešovic. Ulehčila by zejména často přetíženým tramvajovým spojům, například v úseku mezi stanicemi I. P. Pavlova a Karlovo náměstí.

#nahled|https://g.denik.cz/63/63/2303_pd__4x_metro_b_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/63/63/2303_pd__4x_metro_b.jpg|Možná podoba systému pražského metra.#

Zamýšlená linka metra však zatím není v územním plánu a o její výstavbě se uvažuje jen v delším horizontu. „Je to opravdu daleký výhled, až po roce 2020. Do té doby bude aktuálnější prodloužení trasy A na východním konci druhé větve v úseku Strašnická – Zahradní Město – Nádraží Hostivař,“ potvrdil městský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Další možnost - větvení tras

Větvení současných tras je další možností budoucího rozvoje metra. V dnešní době si takový prvek nedokážeme představit. Ve vzdálené budoucnosti se ale předpokládá na trase A z Bílé Hory na Zličín a na opačné straně do Běchovic.

S odbočkou se počítalo také při projektování stanice Stodůlky na trase B.

Rozšiřování tras všichni nevítají

Budování dalších tras metra má ale i své odpůrce. Například urbanista Ivan Lejčar se domnívá, že doplnění stávající sítě metra jsou schopny zajistit tramvaje a vlaky.

„Vývoj musí jít dál, bude ovšem záležet na dalším rozvoji města. Trasy A, B, C, D v rozumné míře ano, linku E bych ale nedělal,“ říká urbanista. Praha není Moskva, máme hustou tramvajovou síť. Okružní propojení může být zajištěno tramvajemi s vloženými rychlodrážními úseky podobnými Barrandovu nebo Krejcárku. Sázím však hlavně na plně průjezdnou příměstskou železnici skrze širší centrum Prahy,“ říká urbanista.

Fanouškové metra jdou oproti tomu ve svých představách výrazně dál. Přesvědčíte se o tom na internetové stránce www.metroweb.cz. Nachází se tam kupříkladu mapa možného vývoje metra až do roku 2100. Trasa F na ní spojuje Zbraslav a Bohnice, G protíná centrum po ose Malešice – Řepy, stávající trasa C má konečné stanice v Čakovicích a Uhříněvsi. V těchto případech se už se ale jedná o čistou fikci.

Vedoucí archivu pražského dopravního podniku Pavel Fojtík v rozhovoru pro Deník předpovídá:

Praha se bez okružní trasy v budoucnu neobejde

Podle Pavla Fojtíka, historika pražského dopravního podniku, bude výstavba trasy metra E za určitou dobu nutností.

Je možné v hlavním městě očekávat stavbu dalších tras metra, včetně linky E, nebo dojde spíše k tomu, že se bude rozšiřovat tramvajové síť?

Domnívám se, že polookružní trasa E dříve nebo později bude. Potřeba si to vyžádá, tramvaje totiž nejsou všemocné, i když jsem jejich velkým příznivcem. Výstavba tramvajových tratí rychlodrážního charakteru, která se plánuje například do Suchdola, je jednoznačně levnější než stavba metra. Kromě financí je to ale také otázka toho, jak se bude území rozvíjet, jaké budou požadavky. Například v úseku Dvorce – Zlíchov se výstavba tramvajové trati plánuje.

Nebyla by stavba metra E ve stejných místech zbytečný luxus?

Myslím si, že vedení metra v tomto úseku je reálná záležitost. Můj osobní názor je takový, že zde může vést jak metro, tak tramvajová trať. Každý prostředek totiž zajišťuje odlišné přepravní vztahy.

Jakým směrem obecně se podle vás vývoj metra v Praze bude dále ubírat?

Těch možností je celá řada. Nikde se například nepíše, že se metro nemůže větvit. Trasa A může pokračovat ze Strašnic do Hostivaře nebo z Bílé Hory na Zličín. Odbočka je možná i ve stanici Stodůlky na trase B. Nedaleko vyrůstá obrovské Západní Město, ještě jsem ale neslyšel nic o jeho dopravní obslužnosti.

Autor: Jan Brodníček

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Právo - Vyšší soudní úředníci Vyšší soudní úředník/ce. 22 160 Kč

Vyšší soudní úředníci Vyšší soudní úředník/ce. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: , 28. pluku 1533/29b, 100 00 Praha 10 - Vršovice. , , Požadujeme: , státní občanství ČR, ukončené studium vyšších soudních úředníků v Justiční akademii nebo dosažené VŠ vzdělání v bakalářském studijním programu v oblasti práva a právní vědy na vysoké škole v ČR, uživatelská znalost práce na PC, samostatnost, spolehlivost, trestní a morální bezúhonnost, předchozí praxe vítána - není podmínkou. , , Nabízíme: , - příjemné pracovní prostředí , - stravenky , - 5 týdnů dovolené , - 5 dnů indispozičního volna , - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření , - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce , - jistotu stálého zaměstnání , - možnost dalšího odborného a profesního růstu , , K přihlášce k účasti ve VŘ přiložte: , - strukturovaný profesní životopis , - souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů , , Náplň práce: , Rozhodovací činnosti dle zákona o vyšších soudních úřednících, lustrace a vyhledávání dat v IS státní správy, porozsudková agenda, výpočet nákladů řízení a nákladů obhajoby, výslechy účastníků řízení a další úkony v rámci dožádání, další ústní a písemné pokyny nadřízeného. , , Strukturovaný profesní životopis zasílejte na e-mailovou adresu.. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: , .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 24 400 Kč

Řídící pracovníci v oblasti strategie a politiky organizací Manažer/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Samcova 1, Praha 1, Prvotní kontakt e-mailem: personalni.slajerova@seznam.cz - zaslat CV s motivačním dopisem., Pro pobočku v Praze 1 hledáme do týmu nového kolegu/kolegyni na pozici manažer/ka. Požadujeme vzdělání min s maturitou, znalost práce na PC, komunikační dovednosti, samostatnost, spolehlivost a aktivitu, stanovování podnikatelské, obchodní a finanční strategie organizace, koordinace finančních a jiných aktivit a zajišťování rovnováhy ve zdrojích a potřebách organizace. Finanční ohodnocení v závislosti na výsledcích. Nabízíme VPP/HPP v krásném prostředí, možnost vytvářet si svou pracovní náplň a podíl na zisku. Osloveni budou jen vybraní uchazeči.. Pracoviště: Ing. irena šlajerová, ph.d.- praha 1 - nové město, Samcova, č.p. 1177, 110 00 Praha 1. Informace: Tereza JANŽUROVÁ, .

Dělnické profese - Obsluha zařízení na lití plastů 24 600 Kč

Přijmeme nové zaměstnance na HPP - oblsuha zařízení na lití plastů / obsluha CNC. Měsíční výdělek 24.600 - 37.700 Kč. Jedná se třísměnný provoz, práce je fyzicky náročná. Dobrá dostupnost z Prahy (cca 200 m od vlakového nádraží / autobusové zastávky).

Výroba - Výroba Strojírenští technici 30 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Servisní technici robotika. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Obchodní 132, Čestlice, , Prvotní kontakt:, - e-mail: jozef.vojtasko@nachi.de, , Upřesňující údaje:, Popis práce: , - zákaznická podpora pro průmyslovou robotiku , - programování, údržba a opravy průmyslových robotů, - servisní práce u koncových zákazníků (CZ a zahraničí), - podpora výstav, prezentace a školení robotů , - nezávislá a samostatná technická pozice, Požadavky:, - dobrá angličtina (mluvená, psaná), další jazyk je vítán, - zodpovědnost, spolehlivost a časová flexibilita, - vzdělání: Strojírenství nebo Elektro , - zkušenosti s údržbou, opravou a instalací průmyslových strojů, - dobré komunikační schopnosti, znalost PC (vyšší úroveň) , - věk od 26 výše, ŘP skup. B, Nabízíme:, - různorodou, samostatnou technickou pozici v malém teamu, - školení, v EU případně mimo EU, - lokalita: prům.zóna Čestlice, Praha, - dlouhodobé uplatnění v japonské hi-tech společnosti, - služební vůz (i soukr.účelům), mobilní kancelář, - zajímavý příjem dle zkušeností. Pracoviště: Nachi europe gmbh, organizační složka - sídlo, Obchodní, č.p. 132, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Jozef Vojtaško, +420 724 123 951.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vakcina proti spalničkám
5

Bez očkování se děti do školky nedostanou, předškoláky bez vakcinace ale přijmou

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT