VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metro za 50 let? Trasa E obkrouží centrum

Praha - Plány na rozšíření podzemní dráhy jsou smělé. Po dostavbě trasy D ale dostane před pátou linkou přednost spojení do Hostivaře.

23.9.2008
SDÍLEJ:

PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA... KDO VÍ? Plány na rozšíření sítě pražského metra jsou, teď jen najít peníze.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Prodloužení trasy A na ruzyňské letiště, výstavba nové trasy D – blízká budoucnost pražského metra je dobře známa. Jakým směrem se ale bude jeho rozvoj ubírat pak?

Za několik desítek let by cestující v pražském metru mohli zaslechnout následující hlášení: „Ukončete prosím výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice: Pankrác – přestup na linky D a E.“

O trase E se uvažuje téměř třicet let

Právě o výstavbě polookružní trasy E ve vzdálenější budoucnosti se totiž mluví nejčastěji. Zatím není jasné, kudy přesně by pátá linka podzemky vedla. Pokud by se ale projektanti drželi starších plánů, „éčko“ by propojilo mimo jiné stanice Pankrác, Smíchovské nádraží, Hradčanská, Vltavská a Palmovka.

„První studie trasy E vznikaly už v 80. letech, její vedení ale dosud nebylo ustáleno. Vážně se ovšem uvažuje o stanici Pankrác, kde by se tak křižovaly celkem tři trasy, a to C, D a E ,“ prozradil Deníku Pavel Fojtík, vedoucí archivu pražského dopravního podniku.

Pomoc přetíženým tramvajím

Tato trasa metra by zajistila rychlé spojení mezi Prahou 4 a 5, významnou tangentou by byla také v oblasti Holešovic. Ulehčila by zejména často přetíženým tramvajovým spojům, například v úseku mezi stanicemi I. P. Pavlova a Karlovo náměstí.

#nahled|https://g.denik.cz/63/63/2303_pd__4x_metro_b_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/63/63/2303_pd__4x_metro_b.jpg|Možná podoba systému pražského metra.#

Zamýšlená linka metra však zatím není v územním plánu a o její výstavbě se uvažuje jen v delším horizontu. „Je to opravdu daleký výhled, až po roce 2020. Do té doby bude aktuálnější prodloužení trasy A na východním konci druhé větve v úseku Strašnická – Zahradní Město – Nádraží Hostivař,“ potvrdil městský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Další možnost - větvení tras

Větvení současných tras je další možností budoucího rozvoje metra. V dnešní době si takový prvek nedokážeme představit. Ve vzdálené budoucnosti se ale předpokládá na trase A z Bílé Hory na Zličín a na opačné straně do Běchovic.

S odbočkou se počítalo také při projektování stanice Stodůlky na trase B.

Rozšiřování tras všichni nevítají

Budování dalších tras metra má ale i své odpůrce. Například urbanista Ivan Lejčar se domnívá, že doplnění stávající sítě metra jsou schopny zajistit tramvaje a vlaky.

„Vývoj musí jít dál, bude ovšem záležet na dalším rozvoji města. Trasy A, B, C, D v rozumné míře ano, linku E bych ale nedělal,“ říká urbanista. Praha není Moskva, máme hustou tramvajovou síť. Okružní propojení může být zajištěno tramvajemi s vloženými rychlodrážními úseky podobnými Barrandovu nebo Krejcárku. Sázím však hlavně na plně průjezdnou příměstskou železnici skrze širší centrum Prahy,“ říká urbanista.

Fanouškové metra jdou oproti tomu ve svých představách výrazně dál. Přesvědčíte se o tom na internetové stránce www.metroweb.cz. Nachází se tam kupříkladu mapa možného vývoje metra až do roku 2100. Trasa F na ní spojuje Zbraslav a Bohnice, G protíná centrum po ose Malešice – Řepy, stávající trasa C má konečné stanice v Čakovicích a Uhříněvsi. V těchto případech se už se ale jedná o čistou fikci.

Vedoucí archivu pražského dopravního podniku Pavel Fojtík v rozhovoru pro Deník předpovídá:

Praha se bez okružní trasy v budoucnu neobejde

Podle Pavla Fojtíka, historika pražského dopravního podniku, bude výstavba trasy metra E za určitou dobu nutností.

Je možné v hlavním městě očekávat stavbu dalších tras metra, včetně linky E, nebo dojde spíše k tomu, že se bude rozšiřovat tramvajové síť?

Domnívám se, že polookružní trasa E dříve nebo později bude. Potřeba si to vyžádá, tramvaje totiž nejsou všemocné, i když jsem jejich velkým příznivcem. Výstavba tramvajových tratí rychlodrážního charakteru, která se plánuje například do Suchdola, je jednoznačně levnější než stavba metra. Kromě financí je to ale také otázka toho, jak se bude území rozvíjet, jaké budou požadavky. Například v úseku Dvorce – Zlíchov se výstavba tramvajové trati plánuje.

Nebyla by stavba metra E ve stejných místech zbytečný luxus?

Myslím si, že vedení metra v tomto úseku je reálná záležitost. Můj osobní názor je takový, že zde může vést jak metro, tak tramvajová trať. Každý prostředek totiž zajišťuje odlišné přepravní vztahy.

Jakým směrem obecně se podle vás vývoj metra v Praze bude dále ubírat?

Těch možností je celá řada. Nikde se například nepíše, že se metro nemůže větvit. Trasa A může pokračovat ze Strašnic do Hostivaře nebo z Bílé Hory na Zličín. Odbočka je možná i ve stanici Stodůlky na trase B. Nedaleko vyrůstá obrovské Západní Město, ještě jsem ale neslyšel nic o jeho dopravní obslužnosti.

Autor: Jan Brodníček

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holešovice a Libeňský most
22

Na Libeňský most se tramvaje vrátí na začátku března. Auta stále mají útrum

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT