VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

15.1.2018 1
SDÍLEJ:

Ministr vnitra Lubomír Metnar při fotografování pro Deník 14. prosince v Praze.Foto: Deník / Divíšek Martin

Mandátový a imunitní výbor se na vás minulý čtvrtek obrátil s žádostí o zbavení mlčenlivosti bývalého detektiva Jiřího Komárka. Jak jste rozhodl?

Poměrně dlouho jsem se tím zabýval a rozhodl jsem až dnes po zralé úvaze. Žádost nebyla konkrétní co do obsahu a rozsahu zbavení mlčenlivosti. Na základě informací, které mám k dispozici, jsem pana Komárka mlčenlivosti nezbavil.

Položil jste si otázku, jak by mohl Jiří Komárek, který nemá s vyšetřováním Čapího hnízda nic společného, vnést světlo do rozhodování poslanců?

Samozřejmě, ale na ni nemám odpověď, ba ani jsem ji nežádal. Nevím, jakými informacemi pan Komárek disponuje. Pokud má nějaké zásadní podněty, které zakládají podezření ze spáchání trestného činu, může se obrátit na policii či státního zástupce. Dotyčné orgány pak musejí zaujmout adekvátní stanovisko.

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová v tisku uvedla, že Jiří Komárek do spisu neměl přístup, takže nemůže vědět, jestli, co a komu advokát David Michal ohledně detektiva Pavla Nevtípila říkal. Zeptal jste se jí na podrobnosti?

Paní vrchní státní zástupkyni Bradáčovou jsem požádal o stanovisko, ale nedostal jsem na svůj dotaz konkrétní odpověď.

Připouštíte, že kauza Čapí hnízdo má politický podtext?

Tuto otázku bych nechal bez komentáře.

Místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá z ANO uvedla, že Komárek mluvil o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila s mafií. Opakuje vlastně to, co říká Andrej Babiš, tedy že někteří lidé se ho snaží odstranit z politiky. Kdyby se to propojení prokázalo, jak byste s tím jako ministr vnitra naložil?

Šlo by o bezprecedentní zásah do policie, kterým bych se musel zabývat. Pakliže by taková situace nastala, nabourala by moji veškerou důvěru v apolitické právní posouzení v dané věci.

Uvědomujete si, že by to mohlo rozpoutat další díl války policistů?

V hloubi duše si přeji, aby k tomu nedošlo. Zatím jsem přesvědčen, že těchto parametrů to nedosáhne. Za současné situace ale nemohu vyloučit vůbec nic.

Nejste poslanec, takže na vás břímě hlasování neleží. Ale jako bývalého kriminalisty se vás ptám, za by podezření z dotačního podvodu a krácení finančních prostředků EU mělo spadat po ochranný deštník imunity? Neměly by o vině rozhodovat policie, státní zastupitelství, eventuálně soud?

Nejsem poslanec, necítím se být politikem, ale vzhledem k minulosti se považuji za loajálního úředníka tohoto státu, který respektuje právní řád. Ctím presumpci neviny. Zároveň je pro mě nepřekročitelnou podmínkou, že aplikace práva musí být stejná na všechny občany, kteří jsou si před zákonem rovni. Pokud ale neznám detaily spisu, velmi těžko se mi na tuto věc reaguje. Nechám to na kompetentním výboru a svobodném rozhodnutí sněmovny.

Nezaujal jste negativní postoj proto, aby vás politická opozice neobvinila, že zbavením mlčenlivost Jiřího Komárka jste vyšel vstříc Andreji Babišovi?

Vůbec ne. Pokud mě z toho někdo podezírá, tak mu odpovím, že moje účast ve vládě nebyla a není ničím podmíněná.  Jsem nestranný a jediné, čím se řídím, je zákon a právní řád.

Mohl byste sedět ve vládě pod premiérem, který díky hlasům poslanců ANO, SPD a KSČM získal imunitu, a jen díky tomu může vládnout? I jako kriminalista jste přece chtěl, aby vaše kauzy byly dotaženy do konce, ne?

Když to takto stavíte, jistý rozpor cítím. Teď je ale celá věc ve fázi trestního řízení, kdy je stále na stole presumpce neviny. Mandátový výboru nevydal doporučení, sněmovna nerozhodla, takže ještě nejsem konfrontován s dalším posunem v této věci. Proto nechci sdělovat názor, který nemůže být hotový. Budu se s tím muset poprat a popřemýšlet, jaké stanovisko k tomu zaujmu. 

Autor: Kateřina Perknerová

Nahravá se anketa
15.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Praha, Košíře, 150 00, Naskové č.p. 1189/1, Kontakt: Moravec Milan, tel.: 271726517, e-mail: cv_knihar@kartonie.cz, Jedná se o balení zakázek, vykládku a nakládku zboží a materiálů. Pracovníky bez praxe zaučíme. Pracoviště: Kartonie, s.r.o., Naskové, č.p. 1189, 150 00 Praha 5. Informace: Milan Moravec, +420 271 726 517.

Doprava a logistika - Hledáme řidiče autobusu 30 000 Kč

Do cestovky hledáme řidiče autobusu pro Prahu. Na plný nebo částečný úvazek. Plat - 30.000 Kč/měsíc čistého.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlatnická 1582/10, Praha 1, Způsob prvního kontaktu: Telefonicky na číslo 731 150 960 (pracovní dny: 10:00 - 11:00), e-mailem na adresu radka.vajo@century21.cz, nebo osobně na adresu Zlatnická 10 (každé pondělí: 10:00 - 12:00), Kontaktní osoba: paní Vajo Radka, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Hledáme zaměstnance, který se nebojí komunikovat po telefonu, má kultivovaný projev a znalost práce na PC. Vhodné i pro zájemce starší 50 let.. Pracoviště: Realitní servis premium praha s.r.o., Zlatnická, č.p. 1582, 110 00 Praha 1. Informace: Radka Vajo, +420 731 150 960.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Biolog 65 535 Kč

Biologové Jiný odborný pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Vídeňská č.p. 1958/9, Krč, Praha 4, kontakt: Fuxová Miloslava Bc., tel.: 261362561, e-mail: fuxm@ikem.cz, Jedná se o nově vytvořené místo pro účely realizace projektu s názvem "Tkáňově specifické molekulární fenotypy časné protilátkami zprostředkované rejekce u presenzitizovaných příjemců ledviny" který byl schválen k financování v rámci Operačního programu Věda, vývoj a vzdělávání (výzva Mezinárodní mobility výzkumných pracovníků MSCA-IF), řídícím orgánem je MŠMT., Pracovní smlouva na dobu určitou od 1. 3. 2018 do 29. 2. 2020., Požadované vzdělání: Výzkumný pracovník s titulem Ph.D. či obdobným (ekvivalent úrovně 8 dle ISCED) získaným před datem 25. 10. 2010). Specializace v oblastech anatomické patologie, klinické laboratorní diagnostiky, klinické biochemie a laboratorní imunologie; histopatologické znalosti nezbytné při provádění laserové microdisekce., Další požadavky: praxe v oboru min. 5 let, zkušenost s vedením týmu; anglický jazyk (odborná angličtina na vysoké úrovni); komunikační a organizační dovednosti, Popis pracovní činnosti: Pracovník bude zajišťovat molekulárně biologické metody prováděné v transplantační laboratoři. Bude provádět PCR (polymerázová řetězová reakce) analýzu polymorfismu genů pro cytokiny (TGF-beta 1) a zavádět nové metody vyšetření genového polymorfismu (11-10, 6, IFN-gama, TNF-alfa). Bude zajišťovat metody ke sledování exprese genů v ledvinné tkáni pomocí techniky RT-PCR. Pracovník bude zajišťovat odbornou úroveň laboratorní práce Transplantační laboratoře a provádět laboratorní výkony podle zásad správné laboratorní praxe.. Pracoviště: Institut klinické a experimentální medicíny příspěvková organizace - 002 - lékárna pav.s, Vídeňská, č.p. 1958, 140 00 Praha 4. Informace: Miloslava Fuxová, +420 261 362 561.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loňských vajíčkových slavností se účastnila i primátorka Adriana Krnáčová
12

Velvarští a stavba Karlova mostu. Uvařená vejce lidé pěšky povezou 40 kilometrů

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT