Smogovou situaci odvolali meteorologové krátce před 15:00. Vyhlásili ji ve čtvrtek časně ráno. V pátek magistrát vyzýval k omezení používání aut. „Magistrát žádá řidiče, aby pokud možno omezili jízdu automobilem a k dopravě využili přednostně městskou či meziměstskou dopravu. Stav ovzduší sledujeme a průběžně vyhodnocujeme," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Největším znečišťovatelem ovzduší v Praze je doprava.

Nejlepší známku dostaly Karlín a Stodůlky

O víkendu by mělo o smogu jednat vedení města. „V neděli se spojí náměstek primátorky Petr Dolínek a radní Jana Plamínková s operačním střediskem a ČHMÚ, aby vyhodnotili aktuální stav a vývoj do dalšího týdne," řekl Hofman.

Podle portálu ČHMÚ byla v pátek po 14.00 nejhorší situace na měřicí stanici ve Vršovicíh, kde meteorologové označili kvalitu ovzduší pátým stupněm ze šesti, tedy jako špatnou. Čtyřkou, tedy jako vyhovující, označili stav na Smíchově a v Kobylisích a trojkou, uspokojivá, v Legerově, Riegrových sadech a Vysočanech. Nejlepší známku, tedy dvojku, dostaly Karlín a Stodůlky.

Praha před dvěma týdny zvažovala zavedení MHD zdarma 

Praha kvůli smogu zřídila na svém portálu praha.eu zvláštní sekci ke smogové situaci, ve které uvádí všechny dostupné informace. Při smogové situaci doporučují odborníci zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení se týká zejména osob s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starších lidí a malých dětí.

Při smogové regulaci před dvěma týdny vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Tentokrát o tomto opatření nejednalo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha ani tehdy, ani nyní neuvažovala.

Čtěte také: Pražský magistrát žádá řidiče, aby kvůli smogu omezili jízdy auty