Magistrát požádal řidiče aut se spalovacím motorem, aby k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Právě emise z těchto automobilů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu a oxidu uhličitého.

Velký zdroj prašnosti nyní není v Praze, uvádí magistrát

Informovány byly také průmyslové podniky, které při vyhlášení signálu regulace musejí upravovat svou výrobu. „V Praze je několik takzvaných stacionárních zdrojů znečištění. Omezení se v případě zvýšených koncentrací polétavého prachu týká například cementárny Radotín nebo lomu Zbraslav," řekl v sobotu  mluvčí magistrátu Vít Hofman. Žádný významně velký zdroj prašnosti nyní v Praze ale podle magistrátu není.

Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.

Ani v nejbližší době se nedá očekávat zlepšení 

Během dne na většině stanic koncentrace prachu rostly, nejhorší byla odpoledne situace ve Vršovicích a na náměstí Republiky. Ani v nejbližší době se nedá očekávat, že by se kvalita vzduchu v metropoli citelně zlepšila.

„Rozptylové podmínky budou vlivem přetrvávající inverze a slabého větru i nadále nepříznivé. Koncentrace PM10 se nebudou výrazně měnit, i nadále budou zůstávat vysoké," uvedl odpoledne na svém webu ČHMÚ.

Čtěte také: Kvůli smogu je lepší odpočívat. A nechat stát i auto