Minulý týden zprovoznila svou první mobilní aplikaci Praha 12. „Za úspěch budeme považovat 2,5 tisíce až pět tisíc stažení," uvedl radní pro IT, životní prostředí a strategické plánování Robert Králíček.

Před několika dny přesáhl počet stažení první stovku. Radnice do moderní technologie prozatím investovala 580 tisíc korun. Dvanáctka se tak zařadila po bok ostatním městským částem, které se snaží jít s dobou. Do telefonů směřuje aktuální informace už Praha 1, 4, 6, 7 nebo například 13.

Radnice na projekt získala dotaci 

Nejvíce peněz na novou službu potřebovala třináctá městská část. Vývoj aplikace s názvem Praha 13 v mobilu ji totiž stál téměř milion korun. „Z veřejné zakázky vzešla nižší než předpokládaná částka. Celkem 946 220 korun," uvedla mluvčí Eva Libingerová.

Radnice na projekt získala dotaci, vedení městské části tak zaplatila 7,5 procenta, tedy přes 70 tisíc. Zbytek zaplatila Evropská unie a hlavní město. I přes výrazně vyšší částku projekt nabízí uživatelům relativně stejné služby jako aplikace z dvanácté městské části.

Aplikace byla vyvíjena v roce 2014

Obě navíc vyvíjela stejná firma. „Aplikace jsou srovnatelné, ta pro Prahu 13 má ale více funkcí," vysvětlil Rostislav Dubský ze společnosti Eternal. Cena byla avšak podle třinácté městské části adekvátní. „Aplikaci jsme vyvíjeli v roce 2014, byl to pilotní projekt a navíc ceny IT šly od té doby rapidně dolů," vysvětlila Libingerová.

Aplikace má nyní přes 1500 uživatelů

V nejbližších měsících plánuje spuštění vlastní aplikace také Praha 5. „Aplikace je momentálně ve vývoji, máme jen beta verzi," vysvětlila mluvčí městské části Helena Šmídová. O úspěchu hovoří Jiří Bigas, mluvčí Prahy 4.

Aplikace, do které čtvrtá městská část investovala přes čtvrt milionu korun, má momentálně přes 1500 uživatelů. „Jsme si vědomi rezerv, proto plánujeme další rozvoj tak, aby aplikace nebyla pouze statickou, ale poskytovala informace interaktivně na základě polohy uživatele," uvedl Bigas.

Nejméně do nové technologie vložila Praha 7

Od roku 2014 má vlastní aplikaci také Praha 1. Ta se zaměřuje na obchody a služby na území městské části. V současnosti ale službu, jejíž vývoj stál přibližně 200 tisíc, už neaktualizuje.

Jednoznačně nejméně do nové technologie vložila Praha 7. Vývoj aplikace ji totiž nestál ani korunu. Obyvatelům totiž nabízí pouze produkt zaměřený na zprostředkování vybraného obsahu webu chytrým telefonům.

Necelých dvě stě tisíc vložilo do aplikace v roce 2013 Praha 6

„Dodání bylo zdarma, městská část platí ročně za správu a servis 9874 korun. Podle informací od poskytovatele aplikaci nyní využívá 1436 uživatelů," okomentoval mluvčí sedmičky Martin Vokuš. Necelých dvě stě tisíc vložila do vlastní aplikace v roce 2013 Praha 6.

„Služba Úřad v hrsti reprezentuje nejvyhledávanější služby úřadu a pomáhá místním obyvatelům operativně řešit jejich praktické problémy," uvedl Martin Churavý, mluvčí městské části. Úřad v hrsti si do nynějška stáhlo přibližně 900 uživatelů.

Profant: Městské aplikace nemůžou konkurovatNa problematiku nových technologií, které vyvíjí městské části, jsme se zeptali Ondřeje Profanta (Piráti), zastupitele hlavního města a člena komise rady města pro ICT.

Co si myslíte o mobilních aplikacích vyvíjených městskými částmi?
Podle mého názoru by městské části neměly vyvíjet mobilní aplikace. Technika jde rychle dopředu, a aby mohla konkurovat, je třeba ji neustále obnovovat, modernizovat. To nemůže zajistit státní správa. Než vypíše veřejnou zakázku a vše zrealizuje, je už pozdě.

Jak mají tedy městské části konkurovat v otázce moderních technologií?
Naopak je třeba, aby dávaly k dispozici data, z nichž pak můžou odborníci vytvořit funkční a moderní aplikaci. Cestu vidím právě skrz opendata a participaci s lidmi.

Takže si myslíte, že investice do aplikací jsou zbytečné?
Výrazně pochybuji, že investice do mobilních aplikací jsou užitečně vynaložené peníze. Často také bývají předražené na to, jaké služby nabízí. Podle mého je to jen snaha o to být moderní, dokážu si představit mnohem užitečnější utrácení peněz.
close Ondřej Profant, zastupitel hlavního města, Piráti info Zdroj: Deník zoom_in  

Čtěte také: Praha si na půl roku pronajme solární koše za dva miliony