Praze 9 podle jejího mluvčího Jiřího Houdka vadí nepřesná definice vodítka. „Vodítkem se rozumí pro účely této vyhlášky prostředek uzpůsobený k vedení psa," píše se v návrhu. Podle Houdka ale pes tak může být uvázaný i třeba na stometrové šňůře.

Držitel psa má podle vyhlášky povinnost mít psa na vodítku, pokud není určeno jinak, mít ho trvale pod kontrolou a zabezpečit, aby neohrozil lidi ani zvířata, nezpůsobil škodu nebo neomezil provoz na silnici. Musí také psu zabránit ve vstupu do kašen, na hřiště a sportoviště, do záhonů nebo na cyklostezky.

Praha 4 v připomínkách k vyhlášce podle jejího mluvčího Jiřího Bigase navrhuje, aby psi mohli s doprovodem cyklostezku přecházet. Požaduje také zákaz vstupu psů na pietní místa a navrhuje vybudování zábran kolem ploch pro volný pohyb psů u silnic. Podle Prahy 15 chybí v nové vyhlášce povinnost držitele důsledně po psovi uklízet exkrementy, to trápí také obyvatele Prahy 11.

Nová psí hřiště

Nejvíce nových lokalit pro volný pohyb psů by mělo po schválení vyhlášky přibýt v Praze 10, kde se jejich počet zvýší ze současných 17 na 35. Praze 3 navrhuje úřad devět nových míst, jiná místa, například park Rajská zahrada, ale psům nově zakáže. Rozšířit jejich počet plánuje i Praha 1, 7 nebo 9.

Některé městské části chystají nová psí hřiště, například Praha 3 v parku Parukářka nebo Praha 12, která hřiště na ploše 1500 metrů čtverečních chce vybudovat v první polovině příštího roku.

S magistrátním návrhem podle mluvčího Jana Klindery nesouhlasí Praha 5. Pokud návrh projde, místa pro volný pohyb psů dodatečně stanoví. Podobně se k návrhu staví také Praha 6. Podle tamních radních je zbytečně restriktivní.

„Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a vymahatelnost práva," uvedl radní Prahy 6 Jaromír Vaculík. Nesouhlasí ani Praha 11, která má podle radní pro životní prostředí Šárky Zdeňkové naprostý nedostatek vhodných lokalit.

Nezodpovědní pejskaři

Zástupci městských částí se shodují, že problémem jsou většinou nezodpovědní majitelé. „Městská část chystá, podobně jako v minulosti, osvětovou kampaň na pomoc správnému chování a výcviku psa ve městě," uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Ke konci letošního června bylo v Praze evidováno 97.404 psů. Nejvíce jich je přihlášených na Praze 4 a 6, kde to je více než 8000 jedinců. Podle magistrátní vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců v metropoli zaevidován pomocí mikročipu nebo tetování.

Ty nesou informace o psu i jméno jeho majitele. Právě podle čipu nebo tetování pak mohou strážníci například při zaběhnutí zvíře vrátit majiteli. Častěji Pražané své psi registrují prostřednictvím mikročipů, takto označeno je skoro 80.000 zvířat.