Nejen nošení roušek, ale i uzavřené restaurace nebo zákaz pití alkoholu na veřejnosti. To jsou jen některá z řady protiepidemických opatření, na jejichž dodržování dohlížejí strážníci pražské městské policie.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
Malý ostrov zkázy uprostřed Evropy. Situace v Česku si všímají i ve světě

Během minulého měsíce bylo v hlavním městě zaznamenáno na devět tisíc případů porušení těchto opatření. „Za tato porušení strážníci uložili 625 pokut v celkové výši 224 900 korun, 362 porušení oznámili správnímu orgánu a ostatní pak řešili domluvou,“ sdělil ředitel MP Praha Eduard Šuster.

Nevíce případů porušení se týkalo roušek

Nejčastějším prohřeškem bylo nezakrytí dýchacích cest, a to především v městské hromadné dopravě. Zatím co bez roušky bylo načapáno více než 7 tisíc lidí, alkohol na veřejnosti si lidé neodepřeli v 556 případech. Řešit bylo třeba i zákaz shlukování a vycházení po 21. hodině, které porušilo 1 038 lidí a muže zákona zaměstnala také padesátka neukázněných barů a restaurací.

Demonstrace na Staroměstském náměstí v neděli 10. ledna 2021.
Lockdown? Nezajímá. Demonstrace spolku Chcípl PES v Praze bude

K současným mimořádným opatřením se od pondělka navíc přidal zákaz cestování mezi kraji. I v tomto případě jsou strážníci připraveni dohlédnout na jeho dodržování. „Naprostou prioritou strážníků v rámci výkonu služby po dobu následujících třech týdnů budou kontroly v městské hromadné dopravě, na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné dopravy. Stejně tak budou kontrolovat opatření na veřejných prostranstvích zejména ve vztahu k ochranným prostředkům dýchacích cest,“ řekl Eduard Šuster.

„Ostatní opatření pak budou strážníci řešit především na základě oznámení na tísňovou linku nebo v rámci vlastní činnosti v ulicích. I nadále strážníci musí zajišťovat další činnosti související s veřejným pořádkem a bezpečností v metropoli. Do výkonu služby městská policie denně nasazuje maximální počet strážníků.“ dodal ředitel Šuster.

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu.
Formulář pro opuštění Prahy: Kde ho najdete a kam ho budete potřebovat