„Online služby jsou stále důležitější, nejen v případě zhoršení pandemické situace umožňují snadný přístup k vědění i zábavě. To si uvědomuje celé české knihovnictví a tak vzniká i uživatelsky poměrně přívětivý přístup k dílům nedostupným na trhu prostřednictvím služby dnnt.cz,“ uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Příspěvkovou organizaci hlavního města letos také čekají stavební práce, na jaře vypukne dlouho očekávaná stavba nové pobočky na Petřinách. „Rok 2022 bude přelomový, aktuálně v interiéru ladíme knihovní vozíky, takže už je to opravdu o detailech,“ přiblížila Hanzlíková.

Návštěvníci se zde budou moci těšit na moderní, vzdušný dvoupatrový prostor pro odpočinek, studium i coworkingové centrum. Součástí budovy za 170 milionů korun bude komorní sál, venkovní posezení a kuchyňka. Dostavěno by mělo být v roce 2023. Někdejší budova na Petřinách bude během stavby uzavřena.

Výročí s dvojkou

Městská knihovna také během celého roku pořádá řadu nejrůznějších akcí. Připomene několik důležitých výročí, která připadají na rok zakončený dvojkou. Například 100 let od vzniku Velké Prahy roku 1922, kdy na základě zákona bylo k Praze připojeno 37 dosud samostatných měst a obcí i s jejich knihovnami. Některé z nich se následně včlenily do sítě poboček tehdejší Knihovny hl. m. Prahy.

Výstava Když hvězdy září.
OBRAZEM: Výstava Když hvězdy září připomíná slavné české herecké osobnosti

Knihovníci také bilancují loňský rok, který byl podle nich velmi nestabilní, mírně ubylo registrovaných čtenářů. „Na to, jak je doba nejistá, tak jsme si mysleli, že to bude horší. Fyzické služby knihovny byly velmi omezené po celé jedno čtvrtletí, covidovým opatřením pak byly následně přizpůsobeny otevírací doby i kulturní program v sálech a pořady přímo v jednotlivých pobočkách,“ popsala Hanzlíková.

Nejoblíbenější je Mornštajnová a Lednická

Čtenáři si loni více půjčovali elektronické tituly, jen do loňského listopadu si jich stáhli přes 2,93 milionu, výtisků si vypůjčili o 860 tisíc méně. Nejvíce se z tištěných knih půjčovaly Tiché roky od Aleny Mornštajnové, v závěsu za nimi je Šikmý kostel od Karin Lednické.

Městskou knihovnu zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy. Její knihovní fond čítal loni více než 1,8 milionu knih, jde o třetí největší knihovní fond v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

Poznáte, o jakou ulici jde?
Fotokvíz: Poznejte ulici v metropoli

Knihovna se i v letošním roce připojuje ke společné kampani českých knihoven týkající se udržitelnosti nazvané #udrzitelnostvknihovnach, která chce přiblížit veřejnosti témata udržitelného rozvoje. Kromě ekologie propaguje témata týkající se vzdělávání, rovnosti, zdraví, míru a udržitelnosti měst a obcí. Kvalitnímu životu ve městě a obecně budování vztahu lidí k místu, kde žijí, se bude věnovat lednová konference Do černého 2022.

Účastníci se mohou těšit na diskuse o inovačním potenciálu měst, úloze kulturního a kreativního sektoru i zapojování lidí do městského života.

Knihovna hlavního města Prahy v roce 2021

* Více se půjčovaly elektronické tituly, jen do loňského listopadu si jich čtenáři stáhli přes 2,93 milionu. Výtisků se půjčilo o 860 tisíc méně, nejvíce se z tištěných knih půjčovaly Tiché roky od Aleny Mornštajnové, v závěsu za nimi je Šikmý kostel od Karin Lednické.

* Fond knihovny loni čítal více než 1,8 milionu knih, jde o třetí největší knihovní fond v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

* Knihovnu zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy.