O vzniku iniciativy informoval Hausknecht v tiskové zprávě, kde se píše, že „ceny nájmů rostou mnohem rychleji než příjmy domácností a sehnat tak byt za dostupné nájemné je v současnosti téměř nemožné. Byty se skupují na investice, nebo se pronajímají skrze platformy typu Airbnb za účelem krátkodobého pronájmu a jsou tak odebírány z objemu bytů určených pro běžné bydlení.“

„Už nás nebaví sledovat, jak se naši sousedé a sousedky, domácnost po domácnosti musejí stěhovat pryč ze Žižkova. Nemůžeme z městské části vystrnadit původní obyvatelstvo a očekávat, že to nezapříčiní žádné problémy. Městská část tyto lidi vyhnala, a to se musí hned zarazit,“ říká Hausknecht (SZ) a po radnici požaduje prostřednictvím iniciativy regulaci trhu s nájmy i regulaci sdílené ekonomiky.

Spolek Dostupné bydlení pro Žižkov rovněž vyzývá Městskou část Praha 3, aby rozšířila obecní bytový fond například formou vestaveb a nadstaveb. Volná je podle Hausknechta a spol. rovněž parcela Na Třebešíně. Developeři tvrdí, že "trojka" spolu s Prahou 1 a 2 patří k nejméně oblíbeným čtvrtím z hlediska prodeje nových bytů. Firma Ekospol uvádí, že za první pololetí tohoto roku jich Praha 3 prodala lehce přes sto. Žebříček přitom vede pátá městská část s více než pětistovkou nově prodaných bytů.

Sousedská iniciativa na veřejnou schůzi v Domě odborových svazů (DOS) blízko stadionu FK Viktoria Žižkov pozvala rovněž Milana Tarabu, předsedu Sdružení nájemníků ČR (SON). Taraba v souladu se žižkovskými Zelenými navrhl vypracovat cenovou mapu dostupného bydlení. Další setkání je plánováno na 19. září.