Metropole uspěla v soutěži o finanční podporu z fondů Evropské unie. Více než 200 milionů získá na revitalizaci území znehodnocených černými skládkami a na rekonstrukci Vršovické vodárenské věže.

Obnova vodárny spolkne 140 milionů

Právě její oprava patří mezi finančně nejnáročnější. „Jedná se o památku, která je v chatrném stavu. Její oprava si vyžádá náklady ve výši 140 milionů korun. Taková suma by se v rozpočtu Prahy těžko hledala,“ řekl Deníku náměstek primátora Pavel Klega (ODS), který má na starosti správu městského majetku.

Město na opravu vodárny, kterou navrhl architekt Jan Kotěra, dokončuje projektovou dokumentaci a na přelomu roku vypíše výběrové řízení na investora. Ačkoli vodárna v názvu nese přívlastek Vršovická, na území této části Prahy neleží. „Vznikla v roce 1910 v Braníku. Až do roku 1975 zásobovala pitnou vodou Vršovice,“ vysvětlil původ jména Klega.

Do dvou let má areál vodárny sloužit veřejnosti pro sportovní, relaxační i kulturní vyžití, s konkrétním programem a zaměřením musí přijít zájemci o provozování centra.

Peníze na likvidaci dvou skládek

Celkem 11 milionů korun bude stát odstranění černé skládky v Hloubětíně v blízkosti říčky Rokytky. Na zdevastovaném území hodlá město vybudovat sportovní areál s lezeckou stěnou a inline dráhou.

„Nepovolená skládka se neustále rozrůstá, je nezbytné, aby město prostor nejdříve vyčistilo, což je finančně nejnáročnější,“ uvedl Petr Svoboda z odboru správy majetku. Černá skládka se nachází v blízkosti Poděbradské ulice, a to pod přemostěním Průmyslové. Z plánovaných 11 milionů korun půjde devět z rozpočtu Evropské unie.

Další skládkou, která zmizí z mapy Prahy, je shromaždiště různého druhu odpadu v Dubči, konkrétně v blízkosti přírodního parku Říčanka. Lokalita je velmi rozlehlá, její proměna v přírodní park, kde by měly být vysázeny stromy i vinice, si vyžádá 90 milionů korun. „Finančně nejnáročnější budou stavební práce s velkými přesuny hmot a úprava Římanského potoka, kterým nyní protéká znečištěná voda,“ popsal Pavel Klega.

Revitalizace území je rozdělena do dvou částí, na jaře roku 2010 bude kompletně dokončena obnova poloviny tohoto přírodního parku. Na všechny projekty dotované z evropských fondů přispívá unie 85 procenty, o zbylých 15 procent se stejným dílem dělí stát a hlavní město Praha.