Metro bude projíždět stanicí metra Národní minimálně deset měsíců. Důvodem je plánovaná rekonstrukce podzemní stanice, která navíc souvisí s výstavbou multifunkčního objektu Copa centrum. I kvůli stavbě nového centra by se totiž stanice musela uzavřít.

Harmonogram rekonstrukce v úterýprojednali pražští radní.

Je leden letní měsíc?

„Doba uzavření stanice se zkrátí z původně plánovaných 16 měsíců na deset,“ sdělil vúterýprimátor Pavel Bém (ODS). Stanice se v tomto období změní na bezbariérovou.

Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) bude stanice pro cestující nepřístupná pravděpodobně od července příštího roku. „Je to pouze odhadované datum, vše záleží na tom, kdy budou dokončeny schvalovací procesy ohledně stavby nového centra,“ upozornil Šteiner.

Primátor dodal, že termín uzavírky stanice snad v letních měsících nebude pro pražskou hromadnou dopravu a cestující znamenat velkou zátěž.

Jaký je váš názor na uzavření stanice? HLASUJTE vpravo, DISKUTUJTE pod článkem.

Hledá se místopro výtah

Stanice má pouze jediný výstup se třemi eskalátory. Vzhledem k bezpečnosti provozu nelze ve výstupu směrem do obchodního domu Tesco zbudovat bezbariérový výtah.

„Byla by to nejlogičtější varianta, ale šikmý výtah v eskalátorovém tunelu nelze vybudovat, protože z bezpečnostních důvodů musejí zůstat v provozu všechny tři eskalátory,“ vysvětlil Šteiner. close zoom_in

Kde bude definitivní výstup pro tělesné postižené, zatím není známo. Jednou z variant je vyústění v budově Městského státního zastupitelství v Lazarské ulici, další mohou být v přilehlých objektech soukromých vlastníků. S návrhem ale musí souhlasit majitelé domů, což se zatím nikdo z nich neudělal.

Cestující budou po dobu uzavření stanice využívat výstup ze stanice metra Můstek, tramvajový provoz ve Spálené ulici bude zachován.

Zatím bez povolení

Proti uzavření stanice se v petici vyjádřilo více než 5500 lidí. „Žádáme, aby nebylo vydáno stavební povolení pro navrhovanou stavbu a aby nebylo stavebníkovi povoleno uzavřít pro veřejnost stanici metra Národní třída bez zajištění alternativního vstupu,“ napsal Josef Nový za petiční výbor.

Copa centrum realitního magnáta Sebastiana Pawlowského už má stavební povolení, to ale zatím nenabylo právní moci.

Na rekonstrukci stanice bude vypsáno výběrové řízení. „Stavební práce budou stát více než 100 milionů korun,“ odhadoval Ondřej Pečený, mluvčí Dopravního podniku.