„Od nástupu na magistrát otevíráme a zpřístupňujeme kulturu skutečně všem. Zavedli jsme zvýhodněné vstupné pro seniory a rodiny s dětmi nebo nabízíme zdarma lístky na divadelní představení prostřednictvím klubů pro seniory. Teď odstraňujeme fyzické bariéry a zjednodušujeme weby našich organizací, aby kdokoli bez ohledu na svůj zdravotní stav nebo finanční situaci snadno našel všechny potřebné informace a bez zbytečných komplikací se dostal do našich divadel, galerie nebo na rozhlednu,“ komentovala snahy magistrátu radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě).

V rámci analýzy se mapovala situace mimo jiné v divadlech, Národní kulturní památce Vyšehrad, Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy, Městské knihovně nebo věžích, které má ve správě Prague City Tourism. Následně pro každý objekt zvlášť vznikly konkrétní tipy a doporučení pro odstraňování bariér. Zdaleka ne všude jde přitom o složité stavební úpravy. V řadě případů postačí například doplnit na web informace o přístupnosti, upřesnit informace o slevách pro držitele ZTP/P a jejich doprovod nebo zlepšit navigaci v místě.

„Kromě nutných úprav je tu celá škála oblastí, na které se zaměřujeme a která vyžaduje proškolení pracovníkův turistickém ruchu,“ uvedla členka představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

Společnost také vydala publikaci s tipy na bezbariérové procházky po metropoli a nově spustila webovou stránku Prahou bez bariér, na které zájemci naleznou praktické informace, které usnadní pohyb po městě.

Momentálně prochází rekonstrukcí přízemí Staroměstské radnice a prostor bude po znovuotevřeník hendikepovaným přívětivější. Podle Adamcové je nicméně stejně důležité jako mizení fyzických překážek to, aby se i turisté se zdravotním znevýhodněním cítili v Praze příjemně.

Podle analýzy jsou z městských organizací příkladem dobré praxe v bezbariérovosti Městská divadla pražská. Divadlo ABC a Rokoko jsou dobře přístupné lidem na vozíku. Informace pro lidi se zdravotním znevýhodněním jsou na webu jak textově, tak formou vide průvodce. Divadlo ABC je vybaveno i indukční smyčkou pro diváky se sluchovým omezením.

Samotní Pražané s omezenými schopnostmi pohybu, kterých jsou minimálně desítky tisíc, ovšem vnímají překážek v Praze stále dost. „Nejsložitější je to v centru. Ani některé nové stavby či rekonstrukce nám přitom příliš nevycházejí vstříc. Tristní situace trvá rovněž v dostupnosti veřejných toalet ve městě,“ řekla Ema Rónová, která se pohybuje na vozíku a založila facebookovou skupinu Toalety pro všechny.

Odborník na bezbariérové cestování Michal Prager připomněl, že plně mobilní člověk překážky a bariéry mnohdy vůbec nevnímá. „Setkáváme se tak s dobrými záměry na bezbariérovost, které mají ale nějakou nedomyšlenost nebo závadu, která činí opatření nefunkčním. Typicky například rampy pro vozíčkáře, které mají příliš vysoký sklon nebo bezbariérové toalety, které fungují spíš jako skladiště,“ poznamenal.