„Tímto programem Praha reagovala na nepříznivou situaci, která vlivem pandemie byla extrémně složitá jak pro provozovatele sportovišť, tak i pro celý podnikatelský segment. Proto se na takové situace snažíme vždy reagovat rychle a vytvořit takové formy podpory, které sportovní subjekty udrží i nadále v chodu,” zdůvodnil pomoc radní pro oblast sportu Vít Šimral (Piráti).

Magistrátní dotaci mohou čerpat provozovatelé plaveckých bazénů s minimální délkou 25 metrů, zimních stadionů a ostatních sportovišť na území hlavního města, kterým se ceny energií zvýšily alespoň o 50 procent oproti loňskému roku.

Bílá bedna se objevila na přechodu pro chodce v Koželužské ulici.
FOTO: Rarita i nebezpečí: Na přechodu se objevila bílá bedna plná polen

Představitelé osmi sportovních svazů v únoru adresovali vedení metropole otevřené prohlášení, kterým upozornili na složitou situaci vyvolanou skokovým nárůstem globálních cen energetických komodit a v konkrétních případech i krachem koncernu Bohemia Energy.

„Pražské sportovní prostředí je devastujícím způsobem zasaženo nárůstem cen energií (v některých případech přesahující 400 procent). Bohužel situace je natolik vážná, že některým subjektům, které zajišťují systematickou sportovní činnost mladých Pražanů, hrozí utlumení nebo ukončení jejich činností,“ konstatovali signatáři výzvy, podle které „zadlužování a ztráty budou narůstat, pokud provozovatelé neuzavřou sportoviště, anebo se jim nepodaří najít zastání u municipality“.

Radní Šimral záhy přislíbil mimořádnou dotaci v souhrnné výši kolem 25 milionů korun. Někteří aktéři už v zimě označili částku za nedostatečnou. Někteří nechápou, proč schválení dotace trvalo přes čtvrt roku. Minulý týden pak zastupitelé odhlasovali podporu, která uspokojila různé žadatele různou měrou. Nejvyšší částky půjdou z magistrátu do energeticky náročných zimních stadionů a plaveckých bazénů. Zatímco ale třeba provozovatel plaveckého areálu v Podolí dostane sto procent požadované sumy, Slavia Praha na zimní stadion jen třetinu. Tři žadatelé pak neuspěli vůbec z formálních důvodů.

Z charitativního běhu Yellow Ribbon v pražském lesoparku Řepy.
OBRAZEM: Běh Yellow Ribbon. Odsouzení a dozorci závodili s veřejností

„Uplynulé měsíce byly pro náš klub opravdu náročné. Zálohy nám oproti loňsku vzrostly o 330 procent. Znamená to velký problém pro naše finance, přičemž se to stejnou měrou týká elektřiny i plynu, protože oboje využíváme hodně. A perspektiva pro nadcházející podzim a zimu není vůbec optimistická. Vzhledem k celkové nestabilitě nelze vývoj cen jakkoliv předvídat,“ řekl Pražskému deníku představitel volejbalového klubu TJ ABC Braník Jakub Lébl, který je současně předsedou Pražského volejbalového svazu.

Oddíl se základnou více než čtyř stovek dětí a teenagerů dostane od města 210 tisíc korun. „Žádali jsme sice více než čtyřnásobek, ale jsme rádi za jakoukoliv pomoc. K dlouhodobému přežití bychom nicméně potřebovali ještě pomoc od státu skrze Národní sportovní agenturu, o níž se stále jedná,“ pokračoval Lébl s dovětkem, že v příští sezóně budou pro některé kluby nepochybně komplikací i dražší nájmy v případech, kdy si pronajímají sportovní haly nebo tělocvičny například od škol.