Magistrát hlavního města Prahy se chystá obnovit zašlou slávu Staroměstské tržnice, která stojí mezi ulicemi 28. října a Rytířská. Rekonstrukce se má zahájit začátkem příštího roku. Magistrát ale doposud nemá plán, jak tržnici provozovat, a proto do jednání vstupuje tým odborníků v čele s pražským kavárníkem Ondřejem Kobzou a provozovatelem Staré tržnice Bratislava Gáborem Bindicsem.

Ti předložili zástupcům radnice svůj ambiciózní plán. „Je zcela přelomové, že se Praha rozhodla vynaložit okolo 366 milionů do rekonstrukce své tržnice. Peníze samotné avšak autentický život v místě nevytvoří,“ komentuje svou motivaci Ondřej Kobza.

Inspirace ve světě

Kobza s Bindicsem už pár let se zástupci Prahy o podobě tržnice jednají a v úterý jim oficiálně předložili své vize, jak by měl být prostor spravován. Na základě zkušeností s fungováním moderních tržnic v Maďarsku, Slovensku a Německu připravili první návrh, jak vést tržnici jako multidisciplinární prostor pro gastronomii a setkávání lidí.

„Praha načrtla svou vizi, která je zpodobněna mnoha vizualizacemi. My víme, jak těmto obrázkům vdechnout život. Jsme připraveni vést s Prahou dialog o detailech naší nabídky,“ sebevědomě prohlašuje Kobza. Farmářské trhy podle Kobzových plánů doprovodí pestrý program. Počítá se s jednodenními food festivaly, tančírnami, sportovními a dětskými akcemi a instalacemi uměleckých děl. Plány počítají i s ekologicky šetrnou logistikou. Všechny potraviny by se tak měly prodávat v kompostovatelných nádobách, tržnice bude mít vlastní kompost a půda se využije v místní zahradě.

Předložený nápad podporují i zástupci Hospodářské komory Praha 1. „Budeme rádi, když město nabídku přijme a vznikne místo pro setkávání, na které budou Pražané hrdí,“ uvedla její zástupkyně Eva Kovandová. I kdyby se nápad magistrátu nelíbil, musí na návrh alespoň zareagovat. „Rádi bychom ono místo oživili, ale jde nám o věc samu. Pokud se najde lepší partner pro město, budeme především rádi, že bude mít Praha novou skvělou tržnici,“ uzavírá Kobza.