Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města by měla při plánování pamatovat na jiné potřeby žen a mužů

Praha - Při budování či opravách veřejných prostranství a budov, parků i bytových domů by města měla pamatovat na rozdílné potřeby žen a mužů i na jejich věk. Týká se to třeba městské dopravy, šířky chodníků, rozmístění laviček, orientačního značení či pouličního osvětlení. Hledisko rovnosti by se mělo promítnout do plánování, přípravy i realizace projektů. Shodli se na tom odborníci na mezinárodní konferenci Co je rovnost ve městě. Na dnešek připadá mezinárodní den rovnosti žen a mužů.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Plánování. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

„Když se dělají vizualizace nových staveb, jsou plné mladých byznysmenů, kteří si tam sjednávají schůzky. Kdo oživuje veřejný prostor? Lidé v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní? Ne. Jsou to děti, senioři a nezaměstnaní, tedy zranitelné skupiny. Pokud chceme veřejný prostor využívat, musíme se soustředit na zranitelné skupiny," uvedl sociolog Pavel Pospěch z vídeňské univerzity.

Muži jezdí autem víc než ženy

Podle něj mezi zranitelné osoby patří i ženy. Mají mnohem vyšší obavy o bezpečí než muži. Jeden z výzkumů se zaměřil na náměstí, která natáčel skrytými kamerami. Ženy si místo k sezení vybíraly pečlivěji než muži. Přicházelo jich také víc. „Jestli je na náměstí víc žen, tak je to dobré místo, proto si ho vybraly," dodal Pospěch.

Na městské plánování s ohledem na ženy a muže v různém věku se už léta zaměřuje Vídeň. Připravila i příručku v němčině a angličtině. Město v průzkumech zjistilo, že ženy chodí víc pěšky a víc využívají hromadnou dopravu, muži naopak víc jezdí autem.

Muži větší část svého pohybu než ženy věnovali práci a pracovním pochůzkám. U žen větší díl pohybu než u mužů připadl na vodění dětí do školek a škol, doprovázení starších členů rodiny, nakupování a vyřizování soukromých věcí na úřadech či poště. Stejně obě pohlaví chodila či jezdila za vzděláváním a volným časem.

Podle příručky se ohled bere i na to, že senioři a seniorky zvládnou za deset minut 300 metrů, lidé s malými dětmi 420 metrů, děti od šesti do deseti let kolem 660 metrů, dospělí 780 až 1.020 metrů a mladí asi 1.080 metrů. Roli to hraje třeba u vzdálenosti zastávek od různých budov a prostranství. Člověk s nákupními taškami či vozíčkář pak potřebuje na chodníku do šířky 90 centimetrů, s kočárkem a dítětem za ruku 140 centimetrů a dva dospělí vedle sebe a s kočárkem pak dva metry.

Z pohledu genderu se k plánování zatím příliš nepřistupuje

Podle Moniky McGarrell Klimentové z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy ženy projdou denně obvykle víc kratších tras než muži, a to s dětmi do školek a škol, do práce a do obchodů či na úřady. „U muže je to velmi často trasa do práce, někdy cestou zpátky nakoupí. Ženy mají mnohem méně přístup k automobilu. Pokud je v domácnosti jedno auto, využívá ho muž," řekla McGarrell Klimentová.

Plánování z hlediska rovnosti má podle ní pro města výhody - znevýhodnění se neprohlubují a daří se je odstraňovat, zabrání se konfliktům, překonají se stereotypy, čerpání peněz se zakládá na zjištěních a statistikách. „Trend tu určitě je, ví se, že je to důležité, myslím, že je našlápnuto správným směrem," ohodnotila plánování v Praze McGarrell Klimentová.

Podle Petra Švece z Národní sítě Zdravých měst mnohá města a obce své projekty dělají s ohledem na starší lidi či rodiny. Z pohledu genderu k nim ale zatím příliš nepřistupují.
Při rekonstrukci jednoho z vídeňských náměstí se posuzovala přístupnost pro lidi s horší pohyblivostí. Myslelo se i na děti.

Místa k sezení se rozmístila tak, aby si na nich lidé mohli mezi sebou povídat. K dispozici je bezbariérové WC a zdroj pitné vody. Kolem hlavních pěších tras je pouliční osvětlení. Genderové plánování se týká i vídeňských parků. Sítě cest se v nich rozšířily a propojily jednotlivá místa.

Pro starší lidi vznikla zastíněná posezení s lavičkami s opěrkami. Jednotlivé části parku se dají využívat k setkávání, sportu, kulturním akcím či relaxaci. Nechybí dětská hřiště. Před veřejnými stavbami je možné odstavit kočárky a parkovat kola. Veřejné garáže bývají dobře osvětlené s přímým přístupem bez dlouhých chodeb. Kritéria hrají roli už při zadávání zakázek.

Autor: ČTK

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení