Novinku, jejíž vozy představované nejstaršími tramvajemi typu T3, které už ostatní linky v Praze opustily, jsou do detailů vyladěné tak, aby podněcovaly vzpomínky na minulost. Na vozy, jimiž se po Praze jezdívalo před léty.

Každou půlhodinu

Funguje to, potvrzují pocity Sládečkové. Opravdu si vzpomněla, jak jezdívala kdysi. „Jen si už dobře nevybavím, jestli spíš v dětství před třiceti lety, nebo v mládí před dvaceti," přiblížila svůj dojem. Docela by se prý cestou do práce nechala zavézt do vzpomínek znovu, ale na třiadvacítku podruhé nekápla.

Větší šance na setkání s minulosti bude v létě, kdy na cesty, při nichž míjejí řadu pražských památek, mají pamětnické tramvaje vyrážet častěji. Během hlavní turistické sezony to bude stejné jako o víkendech: místo třicetiminutových intervalů patnáctiminutové.

Nostalgie je už dost

Podobné ohlasy má i dopravce, potvrdila v pondělí Deníku Aneta Řehková z dopravního podniku. „Lidem se nápad retro linky líbí, máme zatím jen pozitivní ohlasy," konstatovala. Konkrétní čísla o počtech cestujících, které během měsíčního fungování třiadvacítka svezla, ale k dispozici nejsou. Ano, je sice výjimečná – zase ale ne až tak moc, aby se sledovala tak podrobně. „Jedná se o klasickou linku zařazenou do systému Pražské integrované dopravy," vysvětlila Řehková.

S tím, že by se na jiném místě metropole chystalo něco podobného, zatím dopravní podnik nepočítá. Jedna retro linka stačí – zvlášť když v nabídce pro zájemce o minulost pražských elektrických drah nechybí možnost svezení historickou tramvají s číslem 41. Ta během sobotních, nedělních a svátečních odpolední vyráží na trasu centrem města pravidelně – v tomto případě však již se zvláštním jízdným.

Zážitky i historie

Neobvyklá svezení přinášející ještě mnohem více než samotnou jízdu ovšem nově nabízejí i další projekty. Pokud potkáte modrou tramvaj (jak jinak, než pražskou legendu T3) s emblémem noční oblohy, můžete si být jisti: ta své pasažéry veze za netradičními zážitky. Třeba zrovna v pondělí vpodvečer: s předem objednanými pasažéry vyrazil vůz přezdívaný Měsíček na komentovaný dvouhodinový výlet za astrologickou minulostí Prahy.

Ve spolupráci historikem a průvodcem Janem Kročou, který se dlouhodobě věnuje tajemnu a mytologii, jsou připraveny i další zážitkové cesty. Třeba jízda z Vršovic k letohrádku Hvězda. A jízda po stopách zaniklých i fungujících pivovarů má dokonce dvě varianty!

Termíny unikátních vyjížděk zveřejňuje dopravní podnik na svých webových stránkách. Stejně jako informace o projektu Nostalgie, který nabízí svezení muzejními vozidly i procházky po místech, kde se psala historie pražské městské hromadné dopravy. O vyjížďkách, které nabízejí cestování proti proudu času třeba i metrem, se lze dočíst také na stránkách projektu Praha technická.