close Vinobraní 2018 v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Úderem pátečního poledne startuje vinobraní na smíchovské náplavce. Pro návštěvníky bude až do sobotního večera připraven burčák a občerstvení, o hudební doprovod se postarají dýdžejové. „Smíchov je znám především v souvislosti s pivem. Ovšem původně byl oblastí viniční. Na tuto dobu odkazuje několik viničních usedlostí, které tu stále jsou,“ upozornil na méně známou tradici Lukáš Herold, místostarosta Prahy 5, jež dala akci záštitu. Ostatně nejenom Smíchov, ale téměř celá Praha byly už od středověku vinařskou oblastí.

Víno zřejmě pěstovali už Keltové

„Snad sám kníže Václav, první z českých zemských patronů vládnoucí v 10. století, založil vinici v blízkosti Pražského hradu. Prý osobně pěstoval a také lisoval víno,“ zmínili Martin Kuciel a Jan Čeřovský v publikaci o pražském víně. Domnívají se dokonce, že prvními pěstiteli hroznů v oblasti nynější metropole mohli být už Keltové.

Kromě smíchovské párty poteče o víkendu burčák proudem i ve Vršovicích, Troji, Letňanech a Řepích. Před obchodním centrem Eden se v pátek odpoledne představí patnáct nejlepších vinařství z Čech a Moravy. Jde o vítěze celorepublikové soutěže Král vín.

Tuzemská vína budou tvořit valnou část nabídky i na sobotní akci v Trojském zámku. Sousední botanická zahrada pořádá vinobraní až o příštím víkendu. Lidé, kteří na slavnost na vinici svaté Kláry zamíří, mohou ochutnat víno z místních hroznů. „V roce 2003 se nám podařilo obnovit výrobu vín a od sklizně 2009 hrozny zpracováváme přímo zde pod vinicí v nově vybudovaném sklepě s moderní technologií,“ upozornil ředitel zahrady Bohumil Černý.

Dvě nová cuvée z botanické

Na vinici, jež se rozkládá naproti zoologické zahradě, ročně uzraje několik tun hroznů. „Z nich vyrábíme kromě jednoodrůdových vín také několik cuvée. Letos jsme připravili dvě novinky, a to kombinaci odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal,“ prozradila vedoucí vinice Vladimíra Egertová.

Folklórní vinobraní bude 15. a 16. září hostit Pražský hrad. Kromě burčáku a vína tam mohou návštěvníci ochutnat i čerstvě lisovanou hroznovou šťávu, jež se bude z bobulí mačkat na replice historického lisu. Na Hrad se slavnosti vína vrátí během září ještě jednou, a to na svatého Václava. Hostit je bude Villa Richter.

Zábava i pro děti

Na pivaře mysleli pořadatelé Pražského vinobraní, jež se koná příští víkend na Vypichu. Součástí akce bude totiž i malý Oktoberfest. Aby rodiče mohli nerušeně degustovat, připravili pořadatelé i zónu s dětskými atrakcemi, která nabídne vše od skákacích hradů po závody na minitraktorech.

Sezonu letos uzavře Festival jak víno, jenž se odehraje poslední zářijovou sobotu na náplavce Rašínova nábřeží. „Pečlivě vybíráme pouze malá rodinná vinařství, jejichž vína běžně neochutnáte. Představujeme moderní vinaře odkazující na úctu k tradicím,“ sdělil za pořadatele Václav Tichý.