Premiér Sobotka uvedl, že za konkrétní prioritu považuje spolupráci ve výzkumu a v moderních technologiích. „Mou snahou je potenciál spolupráce maximálně využít," řekl. Česko-německé vztahy jsou podle něj vynikající a jsou dokladem důvěry, která se nyní stává zásadním faktorem pro společnou budoucnost Evropy. Chce probírat i boj proti organizovanému zločinu, zejména drogovou kriminalitu.
Spolupráce českých a německých firem
Merkelová do ČR přijede poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově bude v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012, Sobotka navštívil Berlín oficiálně v březnu 2014 a pracovně v květnu 2015.
Sobotka zdůraznil, že Německo je pro ČR nejvýznamnějším obchodním partnerem. „Chci s paní kancléřkou proto hovořit o tom, jak mohou spolupracovat české a německé firmy a výzkumná centra při zvládání výzev čtvrté průmyslové revoluce," uvedl.
Za předpoklad rozvoje vztahů považuje i budování infrastruktury, například propojení plánovaných vysokorychlostních železničních tratí mezi Prahou a Drážďanami a modernizaci trati do Mnichova.
Migrace jako téma rozhovorů
Česká diplomacie o návštěvu usilovala v době českého předsednictví ve visegrádské skupině, které skončilo v červnu. Merkelová ale nepřijela, podle některých zdrojů i proto, že země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) neprojevily dost solidarity s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení do zemí EU podle kvót.
V rámci unijní agendy by vedle bezpečnostní situace a směřování EU po odchodu Velké Británie měla být podle informací tématem rozhovorů i migrace. Potvrdil to mluvčí německé vlády Steffen Seibert, otázku chce podle mluvčího Jiřího Ovčáčka otevřít Zeman. „Pan prezident bude velmi rád, když diskuse bude velmi otevřená. V tomto směru je zásadní setkání mezi čtyřma očima," uvedl Ovčáček.
Český a německý postoj se prý tolik neliší
Zeman prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, a vyzývá vládu, aby migranty do ČR nepouštěla. Merkelová naopak vede Německo k vstřícnosti vůči vlně běženců a požaduje totéž od dalších členů EU. Minulý týden prohlásila, že uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let.
Analytička Asociace pro mezinárodni otázky Zuzana Lizcová si myslí, že se otázka migrace nezdůrazňuje zřejmě proto, aby diskusím kolem návštěvy nedominovala. „Jistě to ale neznamená, že se o ní nebude jednat," uvedla. Český a německý postoj se podle ní navíc neliší zdaleka tolik, jak by se zdálo podle médií. Země se shodnou na potřebě vnějších opatření, sporným bodem je přerozdělování migrantů, dodala.
Sraz příznivců i odpůrců Merkelové
Před Úřadem vlády i na Hradčanském náměstí plánují shromáždění příznivci Merkelové, kteří chtějí podle svolavatelů vyjádřit sympatie k její politice, hlavně protože „při řešení uprchlické krize odmítá dehumanizující cynismus". Názorové oponenty svolává na sérii demonstrací zejména sněmovní Úsvit spolu s Blokem proti islamizaci, kteří se staví především proti kvótám.
Německá kancléřka se chce v Praze zaměřit i na přípravu summitu 27 zemí EU v Bratislavě, během kterého se bude 16. září bez Británie hovořit o rozhodnutí britských voličů opustit EU. Součástí oficiálního programu bude také návštěva Českého vysokého učení technického.
Čtěte také: Na návštěvu Merkelové chystají setkání její příznivci i odpůrci