Primátor hlavního města byl zařazen stejně jako vítězka Von der Leyenová do kategorie „snílků“ (dreamers), kde skončil na devátém místě. Hřib se do této skupiny dostal za to, že se snaží z české metropole učinit „maják naděje pro liberály v regionu sklouzávajícímu k pravicovému autoritářství“.

Novináři si mohli prohlédnout zrekonstruovaný Negrelliho viadukt v centru Prahy 29. května 2020. Na snímku premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček.
Opíjení pod obraz. Lidé jako sardinky. Babiš si vzal Prahu za „obětního beránka“

„Hřib, inspirovaný někdejším disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem, strávil poslední dva roky odporováním nejen domácím populistům, jako je premiér Andrej Babiš, ale i autokratům v Moskvě a Pekingu,“ uvedlo Politico v primátorově vizitce. Političtí komentátoři v této souvislostí zmiňují zejména Hřibův postoj vůči politice jedné Číny a návštěvu Tchaj-wanu. V primátorské rezidenci slavnostně přijal Hřib rovněž tibetského velvyslance, což se čínským diplomatům vůbec nelíbilo.

Dostatečně rozhněval Rusko, píše web

„Hřib také dostatečně rozhněval Rusko, což v dubnu vyvolalo zvěsti, že ho chtěl prezident Vladimir Putin otrávit,“ zmínil politický server kauzu s ruským agentem, který měl údajně do Česka cestovat s jedem ricin a jeho cílem prý bylo zneškodnit kromě primátora Hřiba ještě starosty Ondřeje Koláře (TOP 09/Praha 6) a Pavla Notovného (ODS/Praha-Řeporyje).

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Je tady Rus, co má zlikvidovat mě, Hřiba a Novotného, řekl starosta Kolář

Bruselský web Politico také v souvislosti se situací ohledně virózy covid-19 uvedl, že primátor Hřib chce klidu v cestovním ruchu, který způsobil koronavirus, využít, aby zbavil hlavní město reputace „ráje“ rozluček se svobodou a přilákal více domácích turistů.

„Přistupuji k tomu s respektem a chci, aby lidé věděli, že ve svých snahách posouvat Prahu kupředu nehodlám ustat. Nadále budu pracovat na tom, aby byla Praha svobodným, otevřeným, suverénním, důstojným a udržitelným místem pro život,“ napsal primárot na webu pražské buňky České pirátské strany.

Magistrát hl. města Prahy.
Praha vyzývá k úpravě daňové reformy. Je tu smrtící kombinace, řekl Hřib

V tiskovém prohlášení si (opět) rýpl do Babiše, premiéra a šéfa vládnoucího hnutí ANO. „V Česku se bohužel začínají projevovat plíživé snahy o centralizaci moci a rozhodování se vzdaluje od občanů. Jde jak o návrhy novely stavebního zákona, tak i o daňový balíček, který finančně likviduje samosprávy,“ napsal s tím, že se snaží s primátory Bratislavy, Vídně a Budapešti, aby se prostředky z Evropské unie neztratily ve státním rozpočtu.

„Praha dokáže peníze na obnovu po pandemii použít ku prospěchu všech – na zelenou technologickou obnovu ekonomiky, která nás nakopne kupředu. Ne na novou výrobní linku na toustový chleba,“ narážel Hřib na podezřelou dotaci pro firmu Penam patřící do holdingu Agrofert ve svěřenských fondech premiéra.