Akce, která se v Praze konala už počtvrté, oproti loňskému ročníku viditelně (tehdy dorazilo kolem 20 tisíc lidí) ubrala na extravaganci. Účastníci jsou méně rozjaření, celkově je průvod „normálnější“.

Tentokrát bez Václava Klause

A člověk přemítá, jestli je to kvůli tomu, že je právě nejchladnější víkend prázdnin a počasí si dělá z účastníků vysloveně aprílovou legraci: během dvouhodinové cesty z Václavského náměstí na Letnou dvakrát zmoknou, chvíli na ně svítí Slunce, obloha je modrá, pak zas šedivá, je přeháňka, padají skoro kroupy, a zase je hezky. Duhu na nebi nevidím, ale bylo by to symbolické k průvodu, který je taky nazýván duhový.

A nebo je to tím, že letos akci nepředcházela žádná mediální přestřelka jako v minulých letech, kdy průvodu nechtěnou podporu vytvářeli Václav Klaus a lidé kolem organizace D.O.S.T.?

Nepřímo to ostatně před festivalem 
v jednom z rozhovorů řekl i šéf akce Czeslaw Walek, když přiznal, že o festivalu se méně píše, protože nemá jasného odpůrce. Podle Waleka je to ale dobře, protože když už se pak o festivalu píše, pak spíš 
o programu, než těch, co jím opovrhují.

Proti diskriminaci 
a Putinovi

Letošní průvod upozorňoval hlavně na diskriminaci homosexuálů v 76 zemích světa 
a na nebezpečí viru HIV. Ostatně, na Letné jste se mohli nechat anonymně vyšetřit na přítomnost tohoto viru.

V čele průvodu nesl dav lidí karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. Do průvodu vedle homosexuálů vyrazila i řada heterosexuálů, kteří chtěli dát najevo svůj odpor vůči homofobii. „Různé rodiny, stejná práva,“ hlásal slogan některých z nich.

A protože je před volbami, akci využilo i několik politických stran, které voliče oslovovaly svou otevřeností k sexuálním menšinám. V průvodu kráčeli například zástupci mladých sociálních demokratů, kteří hlásali: „Jsme oranžovou z barev duhy“ a do ruky mi dali leták s pozvánkou na diskusi „Mladá politika, hřejivá politika?“

Zapojení politiky

Škoda jen, že se konala už před čtyřmi dny. Letáky rozdávali i Piráti nebo Strana zelených. Naopak předseda KDU-ČSL podpořil lehce protestní Pochod pro rodinu, do kterého vyrazilo asi 80 lidí.

Ti slovy místopředsedy Mladých křesťanských demokratů Jana Gregora vzkázali, že jim nevadí registrované partnerství nebo happeningy, jako byl ten sobotní.

„Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou,“ řekl Gregor. I díky tomu, že po celou sobotu zaznívaly spíše podobně uvážlivé nežli militantní postoje, byl to nakonec docela klidný průvod.

LEPŠÍ NEŽ VE VÍDNI?ÚSTÍ NAD LABEM, PRAHA A VÍDEŇ POHROMADĚ. Trojice, kterou zastavuji na Letné, v cílovém místě letošního průvodu Prague Pride, ke krátkému rozhovoru. Olda  
z Ústí nad Labem říká: „Účastníme se každý rok. Proč bychom se měli skrývat, že jsme homosexuálové." A na to reaguje Jirka : „Všude jinde je to masová akce a součást dění ve městě." Olda mu oponuje: „Ve Varšavě ne, v Kyjevě taky ne." - „Ve Varšavě nebo v Kyjevě možná ne, ale na západ od nás, nebo třeba ve Vídni, kde žiju a pracuju, je to úplně normální," říká. „Ve Vídni je to asi desetkrát větší než u nás, ale Vídeň má v tomto tradici, má úplně jiné sponzory a také za tím stojí mnohem víc lidí než u nás, kde celou akci v podstatě organizují dva lidi," srovnává Jirka. Na druhou stranu atmosféra je podle něho v Praze spontánnější. Jak vnímají vztah české společnosti vůči homosexuálům? „Lhostejnost, která se předstírá jako tolerance," shodují se. „Nikdy jsem neměl žádný problém ani v práci, a to už něco pamatuji," směje se Olda. „Já mám trochu jiný názor. Občas si přečtu diskusi pod články, a přijdou mi mnohem agresivnější, než byly dřív. Druhá věc ovšem je, kdo to tam píše," poznamenává Jirka. „Ale atmosféra společnosti se zahušťuje. Lidi mají problémy, třeba ekonomické, a to se pak projevuje i v tom, jak často jsou naštvaní na svět kolem," reaguje Olda.