Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) si s nedostatkem pracovníků nemusí dělat starosti. Do služby se jí od minulého týdne přihlásilo 150 dobrovolníků z lékařských fakult.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE.

Plný chod nemocnice tak bude zabezpečen pro případ, kdy větší množství jejích zaměstnanců bude muset být v karanténě kvůli nákaze nemocí Covid-19.

Zhruba třetina studentů najde uplatnění na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). Ostatní podle potřeby nasadí na interní kliniky nebo plicní kliniku.

„S ohledem na šíření koronaviru a případného nedostatku personálu se k nám nyní dobrovolně přihlásili studenti převážně z první lékařské fakulty. Moc si toho vážíme a děkujeme,“ uvedla náměstkyně ředitele Dita Svobodová s tím, že studenti kromě pracovního poměru formou dohody mohou navíc získat také zkušenosti z provozu zdravotnického zařízení v zátěžové situaci. Medici za normálních okolností docházejí do VFN v rámci praktické výuky, několik desítek z nich je tu dokonce zaměstnáno na pozicích sanitářů a ošetřovatelů.

„Vletět do praxe takto narychlo je trochu náročné, zvláště když se snažíte organizovat dalších 80 lidí, personál nemocnice je však velmi vstřícný a ochotný, takže jsme i přes složitou situaci schopni pracovat rychle a poměrně efektivně,“ řekla Marie Brabencová, studentka 4. ročníku všeobecného lékařství, která má zároveň koordinaci dobrovolníků na starost.

Medička se však dle svých slov nákazy koronavirem nebojí. Nemocnice podle ní poskytla dobrovolníkům dostatek ochranných pomůcek. „Již rok chodím stážovat na kliniku I. chirurgie pod vedením doktorů Romana Fraška a Jiřího Hubíka. Hodně jsem se toho díky nim a dalšímu personálu naučila a chtěla jsem svoje znalosti a schopnosti využít,“ vysvětluje studentka.

Sama nyní vypomáhá na KARIM. „Hodně se to od chirurgie liší, takže se určitě přiučím něco nového,“ dodává Brabencová.

V první fázi nasazuje VFN studenty právě tuto kliniku. Další pak podle potřeby na další oddělení. Medici nebudou nahrazovat práci všeobecných sester. Zapojí se do různých ošetřovatelských a pomocných prací. Například pomohou s hygienickou péčí, s podáváním jídla, povlékáním lůžek či polohováním pacientů. Vypomáhat mohou však i na operačních sálech, podle úrovně jejich vzdělání.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník