Za dozoru policistů i vrtulníku se průvod studentů vydal na protestní pochod směrem na Kampu. Ve dvě hodiny dorazili protestující na Václavské náměstí.

Začal to Facebook

Na sociální síti facebook vznikla přímo skupina s názvem Nechceme státní maturitu, která vyzývá k účasti na demonstraci a pochodu proti státním maturitám. Přiloženou petici podepsalo už 16 777 lidí. Nápad vznikl v hlavách jičínských gymnazistů, kteří před časem založili stránku Nechceme státní maturitu na komunikační síti Facebook, a kterou podporuje přes 53 tisíc uživatelů. Petici prozatím podepsalo 16 tisíc odpůrců maturit. „Celá akce je přesně naplánována právě díky síti Facebook, kde spolu jednotlivé školy, ale i studenti, diskutují,“ vysvětlil Martin Žídek.

Na Kladně se studenti připojili

Se zavedením státních maturit od roku 2010 nesouhlasí ani většina studentů kladenských středních škol, a proto mají v plánu se demonstrace zúčastnit „O demonstraci jsem se dozvěděla v rádiu. Také ve třídě koloval papír, jenž podepisovali lidé, kteří chtějí do Prahy jet. Demonstrovat jdeme proto, že podle našeho názoru není celý projekt dostatečně připravený, dochází neustále ke změnám,“ zdůvodňuje svou účast Jiřina Berounská, studentka třetího ročníku.

Stejně argumentují i zakladatelé skupin vyzývajících k demonstraci. „Za rok touto dobou nás čeká experiment, který si na nás vymysleli dámy poslankyně a páni poslanci. Čas rychle letí a my musíme vzít naši budoucnost do svých rukou.“ vyzývá zakladatel skupiny Nechceme státní maturitu.

„Pořád se ptáme učitelek, ale ani ony nám nejsou schopny říci něco konkrétního. Po každém školení mám řeknou, že se dozvěděly pouze to, že pojedou na další školení. Před rokem nám učitelé rozdali seznam literatury, který máme nastudovat, pak řekli, že neplatí a že dostaneme nový. Když jsme dostali nový, bylo nám řečeno, že ještě není úplný,“ popisují studenti.

„Chceme se pomocí demonstrace pokusit upozornit ministerstvo na náš pohled na věc. Kdyby se jen pokusili vidět celou věc z úhlu nás – studentů. Doufám, že je to konečně napadne a uznají nepřipravenost celé věci. Snažíme se sledovat webové stránky, které informují o státních maturitách, ale moc jsme z toho nepochopili. Každá učitelka říká něco jiného. Slyšíme pořád dokola, že nic není jisté, že nevědí nic konkrétního,“ shodují se studenti.

Postoj ministerstva je pevný

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová ale nevidí důvod k dalšímu, v pořadí už druhému odkladu státní maturity. Podle jejího názoru probíhá příprava maturity podle stanoveného časového harmonogramu. Logistika celého projektu je prý v tuto chvíli dobře připravena. „Je mi jasné, že nová maturita je robustní a velice ambiciózní záležitost. Navíc se uskuteční příští rok poprvé, což s sebou nese i určitá rizika. Ta jsou ale dobře ošetřena a existují i různé záložní varianty. Mám ze současného stavu příprav velmi dobrý pocit a jsem přesvědčená, že zdárná realizace státní maturity příští rok je nejen žádoucí, ale i naprosto reálná,“ říká Kopicová.

V dubnu se konalo první kolo maturitní generálky na reprezentativním vzorku 65 škol, říjnu se uskuteční celková generálka ve všech školách.Středoškoláci z Jindřichova Hradce jedou do Prahy říci „ne“ státním maturitám
Studenti středních škol z Jindřichohradecka se rozhodli podpořit dnešní demonstraci v Praze. Nejenom svou účastí, ale i podepsáním petičních archů, které vyzývají k odkladu státních maturit.

„Jedeme hned ráno celá třída, protože akce začíná ve 12 hodin na Palackého náměstí,“ objasňuje studentka třetího ročníku jindřichohradeckého gymnázia Hana Ondřejová. „Půjde se k ministerstvu školství, kde paní ministryně Kopicová přislíbila diskusi s demonstranty. Dále se bude pokračovat přes Karlův most na Václavské náměstí, kde se v 16 hodin očekává konec akce,“ dodala.

Akci přislíbilo navštívit na deset tisíc středoškoláků, mezi kterými budou i studenti z Jindřichohra­decka. „Naše třída demonstraci navštíví v rámci exkurze,“ doplnila Hana Ondřejová. „My pojedeme na vlastní pěst, asi ještě s pár kamarády,“ reagovali studenti Obchodní akademie v Jindřichově Hradci.

Mezi oslovenými středoškoláky jsme nenašli jediného, který by chtěl nové maturity absolvovat. Shodují se: „Státní maturity nejsou dostatečně připraveny a prověřeny.“

Názor vedení škol na tuto problematiku se ale různí. Převládá ztotožnění se s odkladem o dva roky s předcházejícími generálkami. „V dětech se má rozvíjet individualita a ne stanovit stejnou lajnu pro všechny,“ vytýká ředitel Gymnázia Vítězslava Nováka Miloslav Vokáč. Rozdílný názor má ředitel Obchodní akademie v Třeboni Zdeněk Macháček: „Jak nám mohou studenti diktovat, co a jak se bude učit? Státní maturity už měly dle mého dva roky probíhat.“

Daniela Řečínská, Jana Hýbková