„Po nástupu mi díky maturitě byla nabídnuta úřednická profese. Musela jsem si však nejdříve vyřídit rodinné záležitosti, protože rozvádějící se úředník by prý nepůsobil dobrým dojmem,“ vzpomíná Kuželová. Čtyři měsíce proto na radnici čistila desítky dveří. „Na to leštění klik se dobře vzpomíná. Díky tomu jsem si dobře zmapovala úřad,“ zavzpomínala úřednice. Po ukončení rozvodu nastoupila na dva roky do podatelny nuselské radnice. „To se mi později také moc hodilo, protože tam jsem se naučila, kam se které dokumenty doručují.“

Zapisovala popravené vězně

V 1986 se přesunula na rodnou matriku. V rámci plánovaného střídání pozicí na úřadě se však po dvou letech stěhovala do vedlejších dveří na úmrtní matriku. Tam zůstala následujících jedenáct let. „Práce mě bavila, měla téměř detektivní nádech, protože jsme byli v kontaktu s policií, nemocnicí a dalšími subjekty,“ pokračovala Kuželová.

Kvůli nedaleké pankrácké věznici zapisovala do matrik údaje o popravených vězních, včetně muže, který byl v roce 1989 popraven jako poslední vězeň v Československu. Tato pozice však byla zároveň velmi náročná psychicky kvůli denodennímu kontaktu se smrtí a smutnými příběhy. „Často jsem po skončení pracovní doby nedokázala vypnout. Nejvíce se mě dotýkala úmrtí dětí a mladých lidí,“ vzpomíná.

Nezlehčujte naši práci

Před osmi lety jí lékařka řekla, že by se tato práce mohla podepsat trvale na jejím zdraví a že je čas na změnu. Z nuselské radnice však odejít nechtěla, a tak se vrátila opět na rodnou matriku. „Tam je práce veselejší, jste totiž u začátku života, máte styk se šťastnými rodiči,“ poznamenala Kuželová. Úřednici se nelíbí, když je práce matrikářek zlehčována. Nevydávají totiž jen oddací, rodné a úmrtní listy, ale dělají řadu jiných úkonů, například uznání či popření otcovství, výpisy z matrik a další.

Dnes má Kuželová ulehčenou práci díky počítačům. Když začínala, používala pouze mechanický psací stroj. „Ale neflákáme se, vždyť loni se na Praze 4 narodilo 6646 dětí, což je téměř dvakrát tolik, než v roce 1986,“ uzavřela úřednice Věra Kuželová.