Proč jste chtěl podpořit právě Nadaci Charty 77?

Od začátku jsem věděl, že pan Schwarzenberg měl blízko k Václavu Havlovi a lidem okolo něj. Přišlo mi to proto jako dobrý nápad. Konzultoval jsem to navíc s jedním z členů volebního týmu Karla Schwarzenberga.

Byl to váš nápad, vsadit si na jeho vítězství?

Ne tak úplně. Navedl mě na něj právě tento známý.

Vsadil jste si proto, abyste tím podvědomě podpořil kandidaturu svého favorita, nebo to byl prioritně charitativní záměr?

Z obou těchto důvodů.

Jaká byla vaše reakce po závěrečných výsledcích voleb?

Věřil jsem tomu, že by pan Schwarzenberg mohl vyhrát. Ale byl jsem pragmatický. Podle mého názoru rozdíl necelých deseti procent hlasů nebyl nijak dramatický a volby byly těsné.

Kde jste v té době byl?

Na výsledky jsme čekali v Lucerna Music Baru společně s dalšími lidmi, kteří panu Schwarzenbergovi drželi pěsti.

Jaká tam byla atmosféra?

Jako když váš tým prohraje hned v úvodním zápase na mistrovství ve fotbale.

Byl jste tedy přece jen zaskočený…

Prezidentská volba odpovídá tomu, co se děje ve společnosti. Lidé volají po změně a nakonec si zvolí do čela státu nejen kandidáta, který tuto změnu nepřinese, ale který je navíc jedním z těch, kteří se výrazně zasadili o současnou situaci.

Nečekáte tedy žádnou změnu?

Drastickou určitě ne. A nečekal bych ji, ani kdyby na prezidentské křeslo usedl Karel Schwarzenberg. Ale věřil jsem, že se věci mohly, kdyby volby dopadly opačně, pohnout dobrým směrem.

Myslíte si, že „kníže" byl pražský a lidé v regionech a menších městech volili spíše Miloše Zemana? Například v Brně dostávali do schránek před druhou volbou letáček s agitačním heslem: „Nenechte rozhodnout Pražáky! Volte Zemana."

Já jsem rodilý Pražák a mám rád nejen Prahu, ale i celé Čechy a jejich krásná místa. A naprosto nesnáším tohle dělení na Pražáky, Brňáky, Ostraváky a podobně. Jsem si jistý, že stejně jako všude žije spousta hloupých a neschopných lidí, tak jsou všude i velmi moudří, vzdělaní, čestní lidé. Takováto agitační forma mně přijde naprosto nejapná.

Stejně tak by mě zajímalo, jestli si myslíte, že starší občané dávali přednost Miloši Zemanovi, zatímco volit Karla byla spíš filozofie mladých lidí?

Moje babička, která má devadesát let a je momentálně v nemocnici, volila Karla Schwarzenberga, a to zcela vědomě a dobrovolně.

Dokážete zhodnotit, který okamžik během volební kampaně byl pro vás tím nejpříjemnějším?

Tím byl určitě Koncert pro Karla, který se konal na podporu jeho kandidatury 9. ledna na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Sešli se sympatičtí lidé a vládla tam velmi příjemná atmosféra. Cítil jsem takový závan porevolučních časů, které si ještě poměrně dobře pamatuji. Takový ten pocit sounáležitosti a toho, že nám jde o dobrou věc, která může pomoci naší zemi.

A naopak chvíle, která vám během kampaně moc radosti neudělala?

Taková snad nebyla. Ale nedělalo mi radost, to co kampaň doprovázelo. A sice lži z úst protikandidáta Miloše Zemana. Slova, která mu nikdy nezapomenu. Jeho kampaň byla skutečně nepěkná. A všechno zlo a přilévání oleje do ohně mezi dvěma volebními týmy má na svědomí právě ten okolo Miloše Zemana. Považuji cestu plnou napětí a sváru, kterou si zvolil, za velmi neférovou. I z toho důvodu mým prezidentem není a za téhle situace nebude.

Co budete dělat dalších pět let?

Z jeho zvolení radost nemám. Chtěl bych mu tímto prostřednictvím vyřídit něco, co ho pravděpodobně vůbec nezajímá. Ale abych ho jako hlavu státu respektoval, musel by se nejdříve veřejně přiznat ke všem těmto lžím a omluvit se za ně i za útoky proti druhému volebnímu táboru, a panu Schwarzenbergovi. A tím i jeho voličům. Ovšem jako celoživotní demokrat výsledky voleb jako takové naprosto respektuji. Zvolili jsme prezidenta, mohl být lepší, ale už to všechno nechme a věnujme se jiným věcem.

Matěj Ruppert

Narodil se 12. března 1978 v Praze. Jako školák byl členem folklórního souboru Rosenka, čtyři roky potom ve funky kapele Leguar GR. V roce 1999 se stal spoluzakladatelem a zpěvákem skupiny Monkey Business. Byl přijat na konzervatoř, obor populární zpěv. Studium ukončil po půl roce. Věnuje se mnoha hudením projektům společně se svým kamarádem Romanem Holým. Objevil se také jako herec v několika českých filmech.