Tematický americký zábavní park Disneyland byl otevřen v roce 1955. A zná ho celý svět. Zato o osm let mladší českou matějskou pouť jen středoevropský region, i tak se ale těší oblibě.

V sobotu se kolotoče první jarní evropské pouti roztočí už po sedmačtyřicáté, na celých 51 dnů.

Na pražském Výstavišti se tísní kolem sto dvaceti atrakcí z Česka, Německa, Itálie nebo Nizozemska. Právě ze země tulipánů dorazily tři zcela nové, hlavně adrenalinové, atrakce: King cirkus, Break dance a Snow J.E.T. „Každý má rád něco jiného, ale obecně mladé do 30 let láká právě adrenalin,“ říká Olga Kočková, provozovatelka matějské.

Hraví návštěvníci se mohou tradičně těšit i na staročeskou lochnesku, ruské kolo nebo střelnici. „Tyhle atrakce mají svou tradici. Bude tu samozřejmě i horská dráha,“ dodává. Chybět nebude ani známý strašidelný zámek Psycho, padesátimetrový řetízkový kolotoč, obří vodní dráha, hydraulický obří kolotoč… „Pak jsou tady automaty, kde si návštěvníci mohou změřit svou sílu,“ mrká provozovatelka. Zatímco starší mohou juchat v takzvaném holandském lunaparku, pro nejmenší se připravují řetízkové, hydraulické i podlahové kolotoče, autíčka, minimotorky, skákadla a vláčky.

Matějská si v průběhu let získala popularitu hlavně pro svou načasovanost. Je totiž první jarní poutí jak v Praze, tak zároveň i v Evropě.
Snad i kvůli krizi chtějí kolotočáři ponechat ceny na loňské úrovni. To znamená, že velká atrakce vyjde návštěvníky na 100 až 200 korun, malé pak kolem 50. Vstupné bude dělat 10 korun ve všední den, 25 o víkendech.

Organizátoři očekávají návštěvnost za téměř dva měsíce kolem 250 tisíc lidí. „Vesměs pak taky záleží na počasí,“ připomíná Kočková.
Právě to ale dělá provozovatelům starosti. Letos by neměli první návštěvníci rozhodně zapomenout deštníky. Alespoň teploty by už měly připomínat jaro, šplhat by mohly k devíti stupňům.

Matějská nese jméno po svatém Matějovi – patronu stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích.

Svátek připadá na středu, a zatímco lidem to připomíná právě blížící se pouť, její organizátoři šílí. „Zavolejte za hodinu,“ žádal v úterý dopoledne Václav Kočka, hlavní organizátor, a v sluchátku byl slyšet nepříjemný lomoz. „Už dva měsíce tady létají technici, revizoři, kontroloři, aby vše bylo v pořádku, sleduje se všechno. Kolotočáři přijedou, staví a přitom kontroloři chodí kolem a na vše dohlíží. Když něco nesedí, atrakce nejede.“
Provozovatelé jsou taky limitovaní spotřebovaným proudem. „Kdybychom překročili 2000 kilowatt, dostali bychom obrovské sankce,“ praví Kočková.